Dnes je čtvrtek 04.06.2020

Ztráty a nálezy

autor: Marie "Mary" Vyšínová

Je až s podivem, jak blízko k sobě tato dvě opačná slova mají. Nejen blízko, ony na sebe doslova navazují. Za celý náš život ztratíme spoustu věcí, času, citu i peněz jen tak. Nechci bilancovat nad svým životem, jen nabízím svůj pohled.

Už se mi v životě povedlo ztratit snad všechno, co jde. Fakt jsem expert a jednou jistě někde zapomenu i hlavu, jak trefně moji přátelé říkají. Od malička jsem slýchala, že si nevážím věcí, ale já bych to tak nenazvala. Prostě mám pocit, že jsou všechny věci nahraditelné, a když nejde o život, jde o…víte co.

 

Opravdu, nahradit se dá úplně všechno telefon, auto, byt, kolega v práci, milenec, manžel, zvíře…je-li to náhrada adekvátní, je otázka jiná. Několikrát se mi v životě povedlo, že ztráta se mi mnohokrát vrátila, i když někdy za podstatně delší čas, než bych si přála.

 

Jako úplně malá jsem na písku pravidelně ztratila nějakou bábovku. Brzy jsem však pochopila, že budu-li chodit z písku poslední, zbytek hraček zbyde na mě. Co na tom, že jsem další den ztratila své, když vidina dalších nalezených mi dávala pocit klidu. Ve škole koloběh pokračoval s učebnicemi, svačinami a prvním přátelstvím na život a na smrt. Učebnic a svačin bylo všude dost a přátelé se měnili podle aktuálního dění.

 

Kdo by si nepamatoval první lásku? Jak se zpívá, první láska je jen jedna. A téměř každý si myslel, že se s ní ožení/vdá a prostě zestárne. O to víc bolela její ztráta. První trápení a pocit, že život už nikdy nebude tak krásný jako s ní/ním. Někomu stačil kratší, jinému delší čas, aby se rozhlédl a zjistil, že první láska byla krásná a jen jedna, ale není ta druhá a třetí také? Léta dětství a dospívání přináší ztrát a nálezů spoustu, ale až v dospělosti zjistíme, že byly tak malicherné, že si mnohé z nich ani nepamatujeme.

 

Jak rád by se člověk někdy vrátil do dob ztracených bábovek, svačin či prvních lásek. S přibývajícími léty poznáváme život i z té horší stránky a ztráty zanechávají hlubší stopy. Ztráta zaměstnání, důvěry partnera, životů v rodině mívá zpravidla existenční dopad. Jen málokdo dokáže osudu nevyčítat, že vám dá možnost být rodič, aniž jste o to stál, a když se s tím smíříte, přijde nepozorný řidič a ztráta bolí o to víc. Nebo čím si člověk zaslouží přijít o celou rodinu, když jinde jsou rozvětvené klany, které spolu nepromluví po desetiletí?

 

Ztrátu partnera si lze kompenzovat prací, ale i pracovní doba jednou skončí a vy budete se spoustou peněz sedět v kině sami. Ztráty v nás zkrátka vyvolávají řadu negativních emocí, gest a vlastností a je jen na nás, jak s tím naložíme a jak moc se otevřeme novým nálezům. Vždyť je-li pocit u ztrát tak skličující, nebude u nálezů naopak euforický? Bude.

 

Vzpomeňte si, jak vám bylo, když jste po dlouhé době našli zaměstnání, když o vás projevil zájem zajímavý protějšek, když v rodině přibyl nový člen nebo když jste po dlouhé nemoci opět zdraví.

 

Zpravidla přestaneme-li lpět na věcech ztracených, objeví se věc nalezená.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Marie "Mary" Vyšínová

Marie "Mary" Vyšínová

Autorka čerpá témata z běžného života. Dokáže pobavit a s životním nadhledem a inteligentním humorem pojmenovat věci okolo nás.

 

Čtenář má pak nečekaně pocit, že články jsou psány jako z jeho života.


Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední