Dnes je sobota 23.03.2019

Zprávy o loupežných přepadeních ve Voticích se šíří po sociálních sítích efektem sněhové koule

datum: 14.02.2018
autor: Jiří Matouš ml.

Policii byl přitom do současné doby oficiálně oznámen pouze jeden případ, ve kterém dosud neznámý pachatel fyzicky napadl a okradl čtyřiapadesátiletou ženu.

V posledních dnech se na sociálních sítích rozšířily poplašné statusy a zprávy o tom, že ve Voticích došlo k několika přepadení osob. Počet přepadených se v obsahu těchto oznámení liší a ve většině případů má vzestupnou tendenci. Zprávy však nejsou podloženy žádnými ověřenými informacemi a mezi lidmi se tak šíří nepravdivá nebo velmi zkreslená sdělení doslova efektem sněhové koule. Policistům byl přitom do současné doby oficiálně oznámen pouze jeden takový případ. Jednalo se o loupežné přepadení čtyřiapadesátileté ženy, kterou fyzicky napadl a následně i okradl dosud neznámý pachatel. Tímto trestným činem se v současné době intenzivně zabývají benešovští kriminalisté, kteří se neznámého muže snaží vypátrat.

 

Díky informacím šířeným po internetu se mezi lidmi na Voticku v současné době šíří panika, která zatím není podložena ničím konkrétním. Policisté přesto učinili patřičné kroky. Ve spolupráci s městskými strážníky provádějí zvýšený dohled veřejných prostor a pečlivě monitorují bezpečnostní situaci ve městě. Logicky ale nemohou být na všech místech najednou, proto je třeba, aby občané dodržovali základní zásady bezpečného chování. Zejména ženy by neměly chodit samy opuštěnými místy, dobré je, aby v kabelce nosily alespoň nějaký prostředek sebeobrany, například pepřový sprej. Pokud už by se ale přece jen staly obětí přepadení, je třeba, aby se primárně nesvěřovaly ostatním na sociálních sítích, ale případ neprodleně oznámily policii.

 

Situace, která vznikla ohledně tohoto případu, není bohužel ojedinělá. Lidé už v minulosti sdíleli po internetu spoustu informací, které se následně ukázaly jako nepravdivé, anebo přinejmenším hodně zkreslené. Pokud totiž na sociální síť, byť v dobrém úmyslu, vystavíme zprávu o něčem, co se údajně stalo a snažíme se tak varovat spoluobčany, má to v konečném efektu spíše negativní dopad. V lidech se samozřejmě probudí obavy a chtějí zpětnou vazbu od policie, popřípadě od představitelů města. Tu ale policisté nejsou schopni dát, a to jednoduše proto, že jim případ nikdo oficiálně neoznámil. Čtenáři těchto statusů a zpráv už ale tuto informaci nemají, neznají fakta a jsou tak překvapeni, že policie ve věci nekoná.

 

Policie může ve věci konat, když se o ní dozví. Kusé, často i zkreslené informace šířené po internetu pro ni nejsou relevantní. V tomto konkrétním případě by tedy policie přivítala konkrétní poznatky od občanů, které by mohly vést k vypátrání pachatele. Čím více informací se jí podaří shromáždit, tím se šance na jeho dopadení významně zvyšuje.

 

Zdroj: Eva Stulíková, tisková mluvčí P ČR Benešov

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení

bilomodra-sales-green-button-refinancujte-s-kytkou-roboto-300x250.jpg

Dvacetiletá dívka pod různými legendami lákala na mužích peníze Dvacetiletá dívka pod různými legendami lákala na mužích peníze

Nyní je ve vazbě a čeká ji soud. Za obdobnou trestnou činnost byla přitom letos v lednu podmíněně odsouzena na 2,5 roku. Protože ale podvody páchala opakovaně, lze očekávat, že jí tentokráte soud uloží trest nepodmíněný. Za mřížemi by tak mohla strávit 2 až 8 let.

Když příroda ukáže svou sílu Panika na Facebooku. Osádka bílé dodávky má lákat děti na bonbóny Muž se rozhodl hlídce ujet, byl obviněn ze tří trestných činů
Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední