Dnes je neděle 24.06.2018

Zprávy o loupežných přepadeních ve Voticích se šíří po sociálních sítích efektem sněhové koule

datum: 14.02.2018
autor: Jiří Matouš ml.

Policii byl přitom do současné doby oficiálně oznámen pouze jeden případ, ve kterém dosud neznámý pachatel fyzicky napadl a okradl čtyřiapadesátiletou ženu.

V posledních dnech se na sociálních sítích rozšířily poplašné statusy a zprávy o tom, že ve Voticích došlo k několika přepadení osob. Počet přepadených se v obsahu těchto oznámení liší a ve většině případů má vzestupnou tendenci. Zprávy však nejsou podloženy žádnými ověřenými informacemi a mezi lidmi se tak šíří nepravdivá nebo velmi zkreslená sdělení doslova efektem sněhové koule. Policistům byl přitom do současné doby oficiálně oznámen pouze jeden takový případ. Jednalo se o loupežné přepadení čtyřiapadesátileté ženy, kterou fyzicky napadl a následně i okradl dosud neznámý pachatel. Tímto trestným činem se v současné době intenzivně zabývají benešovští kriminalisté, kteří se neznámého muže snaží vypátrat.

 

Díky informacím šířeným po internetu se mezi lidmi na Voticku v současné době šíří panika, která zatím není podložena ničím konkrétním. Policisté přesto učinili patřičné kroky. Ve spolupráci s městskými strážníky provádějí zvýšený dohled veřejných prostor a pečlivě monitorují bezpečnostní situaci ve městě. Logicky ale nemohou být na všech místech najednou, proto je třeba, aby občané dodržovali základní zásady bezpečného chování. Zejména ženy by neměly chodit samy opuštěnými místy, dobré je, aby v kabelce nosily alespoň nějaký prostředek sebeobrany, například pepřový sprej. Pokud už by se ale přece jen staly obětí přepadení, je třeba, aby se primárně nesvěřovaly ostatním na sociálních sítích, ale případ neprodleně oznámily policii.

 

Situace, která vznikla ohledně tohoto případu, není bohužel ojedinělá. Lidé už v minulosti sdíleli po internetu spoustu informací, které se následně ukázaly jako nepravdivé, anebo přinejmenším hodně zkreslené. Pokud totiž na sociální síť, byť v dobrém úmyslu, vystavíme zprávu o něčem, co se údajně stalo a snažíme se tak varovat spoluobčany, má to v konečném efektu spíše negativní dopad. V lidech se samozřejmě probudí obavy a chtějí zpětnou vazbu od policie, popřípadě od představitelů města. Tu ale policisté nejsou schopni dát, a to jednoduše proto, že jim případ nikdo oficiálně neoznámil. Čtenáři těchto statusů a zpráv už ale tuto informaci nemají, neznají fakta a jsou tak překvapeni, že policie ve věci nekoná.

 

Policie může ve věci konat, když se o ní dozví. Kusé, často i zkreslené informace šířené po internetu pro ni nejsou relevantní. V tomto konkrétním případě by tedy policie přivítala konkrétní poznatky od občanů, které by mohly vést k vypátrání pachatele. Čím více informací se jí podaří shromáždit, tím se šance na jeho dopadení významně zvyšuje.

 

Zdroj: Eva Stulíková, tisková mluvčí P ČR Benešov

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení

bilomodra-sales-green-button-refinancujte-s-kytkou-roboto-300x250.jpg

Na silnicích to bude „houstnout” Na silnicích to bude „houstnout”

Nezadržitelně se blíží konec školního roku a začátek letních prázdnin. Policisté v souvislosti s tím očekávají několikanásobné zvýšení hustoty provozu, obzvlášť o víkendech.

Nejvíc se budou v létě opravovat silnice na Praze-východ, Kutnohorsku a Benešovsku TOPTRANS hledá zaměstnance „Přes bariéry s policií”
Reklama
Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci

V sobotu 2.6. proběhla ve skanzenu Vysoký Chlumec akce s názvem Vojáci na vsi. Přilákala celkem 300 návštěvníků, kteří se mohli podívat na život vojáků i běžných lidí před stovkami let.

Monínec patří psům již pošesté Program KDJS Tipy na výlety tento víkend (25. - 27. května)
RALLYCROSS 23. – 24. 6. 2018, FIA ZONA STŘEDNÍ EVROPY, RALLYCROSS 23. – 24. 6. 2018, FIA ZONA STŘEDNÍ EVROPY,

Fanoušci královské disciplíny motorsportu by měli zpozornět. Blíží se totiž největší událost rallycrossového sportu tohoto roku, RALLYCROSS FIA Zony Střední Evropy. O víkendu 23. – 24. 6. 2018 lze na sedlčanské kotlině očekávat dramatické souboje v podání nejlepších českých i zahraničních jezdců rallycrossu.

Malí fotbalisté Tatranu Sedlčany získali titul Přeborníka okresu 2017/2018 Luboš Hanus obhájil titul mistra Evropy VIDEO: Dakar: Macík s Brabcem už testují v poušti. S navigačním softwarem a lopatkami
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Chemie a světlo na biochemickém kurzu Chemie a světlo na biochemickém kurzu

V týdnu od 4.6. do 8.6. 2018 na G a SOŠE Sedlčany probíhal biochemický kurz, kterého se zúčastnilo 18 studentů - zájemců o chemii.

Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora Studenti gymnázia slavili Den Země Pod zříceninou hradu Vrškamýk se odehrála bitva dobra proti zlu
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední