Dnes je pondělí 18.02.2019

Záchrana zdroje pitné vody pro Petrovicko je v jednání

datum: 13.04.2018
autor: Jiří Matouš ml.

Nejožehavějším tématem posledních týdnů byla obava z ohrožení strategického zdroje pitné vody pro širší region Petrovicka. Příčinou této obavy byl záměr společnosti Agir lom Skoupý provést zkušební zářez v současném dně lomu ve Skoupém, se kterým by bylo spojeno masivní čerpání spodních vod. Obec Petrovice požádala společnost Agir o zastavení řízení o stanovení podmínek vypouštění důlních vod vedené Krajským úřadem Středočeského kraje, o které požádal dnes již bývalý jednatel Agiru Krůček.

 

Nový jednatel pan Chalupa se seznamoval se situací a rozhodoval se o tom, zda žádosti obce vyhoví. Současně požadoval, aby Obec Petrovice souhlasila se zrušením časové závěry platnosti aktuálního Plánu otvírky a přípravy dobývání (POPD) v lomu Skoupý, tedy dokumentu, který stanoví pravidla, jak těžit, jehož platnost vyprší v roce 2023. Po tomto roce by byla těžba vápence prakticky ukončena. Aby se tak nestalo, musela by společnost Agir vypracovat nový POPD nebo by Obec Petrovice mohla schválit buď zrušení, nebo posunutí časového omezení platnosti stávajícího POPD do vytěžení zásob dle stávajícího POPD.

 

Mimořádné zasedání zastupitelstva obce dne 19. 3. 2018 řešilo prakticky výše uvedené. Přítomná veřejnost a zastupitelé vysvětlili novému jednateli společnosti Agir Ing. Karlu Chalupovi, co jim vadí na současném stavu a proč máme obavu o zdroj pitné vody. Zasedání se zúčastnilo zhruba 150 lidí, bylo konstruktivní, slušné a padaly věcné argumenty. Pan Chalupa sdělil, že prakticky ihned po svém nástupu do funkce jednatele začal konat kroky ke snížení prašnosti a hlučnosti, na které bylo nejvíce stížností. Dále sdělil důležitou informaci, že těžba může pokračovat zhruba dalších dvacet let bez nutnosti zahloubení. Požádal, aby zastupitelstvo schválilo prolomení časové závěry platnosti POPD a pokud se tak stane Agir provede odprášení, odhlučnění a ustoupí od záměru zahloubení. Navrhl memorandum, ve kterém se obec zaváže k tomu, že schválí závazné a neodvolatelné souhlasné stanovisko s dotěžením veškerých těžitelných zásob, ležících nad úrovní hladiny spodních vod v dobývacím prostoru, spravovaném Agir spol. s r.o., a to bez časového omezení. Toto memorandum bylo zastupiteli odmítnuto. Jedním z hlavních důvodů odmítnutí byla nedůvěra ve splnění slibů společnosti Agir, protože za posledních dvacet let se s hlučností a především s prašností mnoho nedělalo. Nastala patová situace. Ze zastupitelstva jsme se rozcházeli s tím, že pokud nebude do pátku 23. 3. 2018 stažena žádost o stanovení podmínek vypouštění, bude to obec vnímat jako akt nepřátelství a bude se bránit všemi prostředky, aby bylo vypouštění zabráněno. Některé kroky by byly nevratné a na dlouhou dobu by byly silně narušeny vzájemné vztahy mezi obcí a Agirem.

 

Pan Chalupa v pátek požádal o prodloužení výše uvedeného termínu, jednal se švýcarským majitelem a vedením firmy a v úterý 27. 3. oznámil, že bylo rozhodnuto o zastavení řízení k povolení vypouštění důlních vod. Toto bylo následně potvrzeno dokumentem z Krajského úřadu Středočeského kraje. Pan Chalupa dále sdělil, že ze zasedání zastupitelstva pochopil, o jak závažný problém se jedná a jak citlivě je vnímán. Oznámil, že se intenzivně pracuje na účinných a trvalých opatřeních ke snížení prašnosti a hlučnosti. Jakmile bude toto opatření fyzicky v lomu instalováno, chystá den otevřených dveří, kde veřejnosti představí modernizovaný provoz. Poté by nás rád znovu požádal o zvážení možnosti prolomení časové závěry platnosti stávajícího POPD. Je dobře, že se situace kolem lomu zklidnila a věříme v budoucí dobré partnerské vztahy.

 

Zdroj: obec Petrovice

Foto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Skoup%C3%BD_(Petrovice)_(13.).jpg

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení

bilomodra-sales-green-button-refinancujte-s-kytkou-roboto-300x250.jpg

Paní Marie oslavila v příbramské LDN 104. narozeniny Paní Marie oslavila v příbramské LDN 104. narozeniny

Mezi gratulanty se připojil i předseda představenstva MUDr. Stanislav Holobrada. Narodila se ještě před založením Československa, jehož výročí si v těchto týdnech připomíná veřejnost.

Na silnicích to bude „houstnout” Nejvíc se budou v létě opravovat silnice na Praze-východ, Kutnohorsku a Benešovsku TOPTRANS hledá zaměstnance
Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední