autor: Jiří Matouš ml.
Nejlepší místo pro výrobu
Když v první polovině 90. let firma BTL hledala na území Benešova vhodné prostory pro výrobu, řešila mimo jiné i to, aby její zaměstnanci měli blízko do města, školek, na oběd či autobus. Místo našla nedaleko centra a od roku 1994 zde provozuje výrobu, která se v současnosti již řadí ke světové špičce v oboru.

„Tenkrát jsme chtěli, aby to zaměstnanci měli všude blízko a práce je těšila,” vzpomíná na začátky ředitel BTL Medical Technologies Tomáš Drbal. „Nyní jsme druhým největším zaměstnavatelem na Benešovsku. Zaměstnáváme zde přes dvě stě lidí, což je půl procenta obyvatel Benešova,” dodává.
Místní výrobní haly se rozkládají na celkem pěti tisících metrech čtverečních. Pro firmu BTL jsou klíčové. Vyrábějí se zde komponenty pro všechny přístroje, které celosvětově produkuje. Od uskladnění, osazení, strojního a ručního pájení, po obrábění, montáže a testování. Tyto součástky se poté jednou až dvakrát týdně přepravují kamionem do bulharského Plovdivu, druhé výroby firmy BTL, kde se kompletují do finální podoby výrobků, a poté distribuují do celého světa.

Rostoucí poptávka zvyšuje výrobu
Loni se benešovská výroba zdvojnásobila, co do počtu nových zaměstnanců. Jde zejména o manuální a technologické profese, které ve výrobě převažují. Práci ve výrobě našli operátoři, skladnici, technici i nákupčí.

„Vytvořili jsme mnoho nových pozic, některé outsourcované služby jsme se rozhodli pokrýt našimi zaměstnanci vzhledem k narůstající agendě a obsáhlosti (správce servisu a údržby, IT support), jinde jsme potřebovali týmy budovat a rozšiřovat, jako strategický nákup, technologické oddělení, kvalitu nebo HR,” popisuje ředitel Drbal.
Od začátku letošního roku již výroba přijala 38 nováčků a nyní hledá nejméně dalších 37 zaměstnanců (nabídka volných pozic ZDE). „Dá se tedy očekávat nárůst do konce roku na celkový počet 250,” zdůvodňuje kroky vedení šéf BTL, která se před třemi lety stala největším dodavatelem neinvazivních estetických přístrojů ve Spojených státech amerických.

Přestože benešovská výroba rok od roku zvyšuje produkci, není to podle ředitele Drbala primárním cílem. Tím je podle něj udržení kvality, unikátnosti všech produktů a také stabilního zázemí. Dokládá to i věrnost zaměstnanců, z nichž někteří zde pracují i 25 let.
Trhy v Asii, Evropě i USA
Také ve fyzioterapii patří BTL Medical Technologies ke světové špičce. Jejími nejsilnějšími trhy jsou Evropa a Asie. Loni Skupina BTL dosáhla rekordního obratu 11,7 miliardy korun, polovinu z něj tvoří zdravotnické přístroje z estetické medicíny, další obory fyzioterapie a kardiologie se dělí o jeho druhou část.

K nárůstu obratu výrazně přispěl přístroj pro estetickou medicínu zvaný EMSCULPT NEO, který odborníci hodnotí jako průlom v neinvazivním tvarování těla. Zájem o něj měli klienti zejména v USA.
V příštích měsících plánuje BTL podle ředitele Drbala v benešovské továrně rozšířit výrobu o novou řadu přístrojů pro měření EKG. „Měly by se tam zavádět naše nové modely, které představují špičku v oboru. Z estetické medicíny to bude přístroj pro redukci vrásek, pro který zde budeme vyrábět komponenty,” prozrazuje šéf firmy, která podle žebříčku Forbesu patří mezi deset největších donátorů v Česku.
Další fotografie v galerii pod článkem.
Zdroj a foto: Ivona Novotná, BTL Medical Technologies