Dnes je čtvrtek 04.06.2020

Volby do Zastupitelstva jsou za námi, čtyři roky jeho zasedání před námi. Jaké budou?

autor: Pavel Švagr

Dá se s vysokou mírou spekulovat že úplně stejné jako ty, které jsem měl možnost absolvovat v minulém volebním období.

Volič je suverén, sedlčanští občané rozhodli co pro příští čtyři roky chtějí. Těžko hodnotit, jaké měli preference, když ve volební místnosti vkládali svojí volbu do obálky. Jedno je ale již nyní jisté - jestli dobře počítám, tak 16 zastupitelů je stejných jako v minulém volebním období a z nich někteří byli zastupiteli ještě i dříve. Dá se proto také předpokládat, že se ani příliš nezmění vedení města. Prostě volby v Sedlčanech ukázaly, že se zde volí značně konzervativně, a asi i to, že občané jsou se způsobem vedení města spokojeni a o změnu zřejmě nestáli.

 

Připadá mi v této souvislosti škoda, že místní občané se v minulých létech příliš o průběh jednání Zastupitelstva nezajímali, protože by si možná udělali lepší obrázek o jednotlivých zastupitelích, jejich připravenosti (či nepřipravenosti na jednání), ale třeba také o tom, jaká je diskuse a kdo se třeba do této diskuse k jednotlivým předkládaným materiálům hlásí. A nemá cenu si hřát nějakou stranickou polívčičku, je úplně jedno - kdo je na jaké kandidátce zvolen. Rozhodující by přeci mělo být hájení zájmů Města a jeho občanů co nejlépe, co nespravedlivějším způsobem.

 

Když jsem se sledoval na internetu konečné volební výsledky Sedlčan, uvědomil jsem si, že někteří znovu zvolení zastupitelé, třeba za celé minulé volební období na Zastupitelstvu prakticky vůbec nepromluvili a svoje postoje ani neprezentovali. A tak vlastně ani nevím, jaký názor na tu, či onu tématiku, která se řešila, měli. A také asi není od věci si uvědomit, že zhruba třetina nového Zastupitelstva jsou učitelé (včetně ředitelů škol) nebo zastupitelé, jejichž pracovní pozice, eventuálně rozpočet instituce kde pracují, je do značné míry závislý na rozhodnutí Rady města (ne všechno přeci schvaluje Zastupitelstvo). A to už je jen krůček k tomu, zamyslet se nad tím, kolik že Zastupitelů je vlastně úplně nezávislých? Na městském rozpočtu, na městských funkcích, na Městě jako zaměstnavateli apod. Nebo je to špatná úvaha?

 

A ještě jedna poznámka. Jsem pro přímou volbu starosty, takže kdyby platila, pak zjednodušeně řečeno by podle počtu hlasů měl v čele města stát MUDr. Karel Marek. A panu doktorovi upřímně gratuluji k takovému počtu hlasů. Dnešní starosta by svůj mandát neobhájil, protože je podle počtu obdržených hlasů až celkově čtvrtý v pořadí. Jsem proto zvědav, jestli Dr. Marek tuto voliči hozenou rukavici zdvihne a  jaké návrhy na post starosty padnou na prvním jednání nově zvoleného Zastupitelstva.

 

Žijeme ve městě, kde se hodně občanů zná dobře mezi sebou. Předpokládám proto, že nejsem sám, kdo si všechno tohle uvědomuje. Stejně tak si každý kandidát do Zastupitelstva musí vyhodnotit proč byl, nebo nebyl občany zvolen, jakou má jejich důvěru a podporu. Je to důležité pro to, jak se zvolený Zastupitel bude na jednáních chovat a pro ty, co zvoleni nebyli, by to měl být signál k vlastní sebereflexi.

 

Proto velmi děkuji Všem občanům našeho Města, kteří mi dali svůj hlas. Vážím si toho, že jsem byl do Zastupitelstva opět zvolen. Kdo sledoval v minulém období chod a jednání Zastupitelstva ví, že jsem svoje názory na projednávané materiály nikdy netajil a nepodporoval jsem v hlasování ani to, co jsem považoval za nesprávné. Mým voličům proto slibuji, že nebudu ani v tomto volebním období rezignovat na otevřenost mých názorů a postojů, na požadavek transparentnosti postupů vedení města a na hájení zájmů těch občanů, kteří to budou potřebovat. Současně bych ale spoluobčany – Sedlčaňáky - poprosil, aby věnovali větší pozornost kontrole Zastupitelů které zvolili a tomu co preferují.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

18. 10. 2014 13:56:52
Josef
Reagovat Nahlásit nevhodný obsah
Souhlasím s autorem, že je škoda, že se místní občané v minulých letech příliš o průběh jednání Zastupitelstva v Sedlčanech nezajímali. Porovnávat úspěšnost kandidátů podle počtu hlasů je však přinejmenším diskutabilní. To platí i v případě starosty, neboť mnozí mu dali hlas do Senátu, ale už ho v takovém případě nevolili do Zastupitelstva. Vyhodnocovat proč někdo byl nebo nebyl občany zvolen, jakou má jejich důvěru a podporu nemá při současném volebním systému smysl. Jaký mají mít signál k sebereflexi nezvolení kandidáti (je jich celkem 30), kteří obdrželi stejně nebo více hlasů, než autor? A jaké si má provést vyhodnocení pan Mgr.Zdeněk Šimeček ml., který obdržel více hlasů než všichni zastupitelé zvolení za ČSSD a KSČM dohromady?
Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Pavel Švagr

Pavel Švagr

Ing. Pavel Švagr, CSc. – zastupitel Sedlčan zvolený za ČSSD


Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední