Dnes je čtvrtek 04.06.2020

Utopeni v paragrafech

autor: Jan Kuthan
autor: Jan Kuthan

Jestli se nepletu, tak smysl zákonů, občanského zákoníku, ústavy, vyhlášek a dalších paragrafů měl být ten, že lidé budou mít nastavena pravidla fungování občanské společnosti. Bude díky tomu jasně dané, co se může, co je společensky přípustné a naopak co je nepřípustné a trestné. Ta myšlenka je skvělá, nebo ne? Horší je to ale s realitou.

Výsledkem "snažení" zákonodárců je právní džungle, děravé paragrafy a nespravedlnost, s níž se v různé podobě díky těmto nedokonalým dílům setkal či setkává téměř každý z nás. Na zákony, zákonodárce ani soudy není spolehnutí, žijeme v právní nejistotě a mnohdy v obavách, v jaké právní kličce uvízneme a jak moc nás přiškrtí, aniž bychom tomu šli svým jednáním naproti.

 

Zrovna tak nechápeme, že na zjevné podvodníky a recidivisty žádné laso zákona nedosáhne a smějí se nám tu z Karibiku, tu ze soukromého tryskáče, tu z vily u moře nebo rovnou z ministerstva.

 

A proto přicházím s revoluční myšlenkou, která, jako každá revoluční myšlenka, jistě najde mraky odpůrců i mraky příznivců. ZRUŠME ZÁKONY! Co s "věcí", která evidentně po mnoha pokusech není opravitelná, je k zlosti, není funkční a komplikuje ostatním život? Nebo tu snad bude větší džungle, když se zákony zruší? Copak místo "nepokradeš" a "nezabiješ" potřebujeme mraky paragrafů, kde děláme zlodějům a vrahům alibi pro jejich konání? Vždyť i se stohy zákonů je rozhodnutí vždy na soudu, který si zákon jednou vyloží tak a jindy naopak.

 

Nové a nové zákony mají schválně větší a větší nedostatky, aby právníci měli žně celoročně a rozhodnutí pak bylo na "nezávislých" soudech. Zdravý rozum pláče, ale zloději a vrazi maji čisté ruce, neboť jednají možná neeticky, pod vlivem a afektovaně, ale v souladu s paragrafem, který jejich právník mistrně objevil.

 

Díky internetu si každý může nad touto zoufalou situací postesknout, díky médiím víme o tisících případů, kdy spravedlnost dostává bičem, ale východisko z této šlamastiky se zdá být v nedohlednu. Nezbývá než se divit, že se společnost posunuje sice technologicky velmi rychle kupředu, ale rozumově a vývojově ustrnula a tápe. Při pročítání dějin lidstva si ťukáme na hlavu, jak se lidé chovali v minulosti, a to jak v hodně dávné, tak i v té nedávné.

 

V každé etapě lidstva byli vysmátí vykonavatelé moci a na druhé straně bezbranný lid, který zlovůli mocipánů musel trpět. Dějiny lidstva jsou protkané absurditami, ale my se prostě nehodláme poučit, my se prostě nehodláme změnit... Budiž nám útěchou, že bude ještě hůř a džungle bude ještě hustší a propletenější. Ještě budeme vzpomínat, jak jsme se mívali...

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Jan Kuthan

Jan Kuthan

Podnikání mi vzalo tolik času, že jsem musel spisovatelské a novinářské řemeslo pověsit na hřebík. Aby na něj nesedal jen prach, zkusím ho občas oprášit a vyplodit alespoň nějaký ten blog...


Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední