Dnes je pondělí 20.03.2023

Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů

datum: 24.06.2022
autor: VM

Po celé ČR vznikají aktivity, které pomáhají se začleněním nových sousedů z Ukrajiny. Stojí za nimi dobrovolníci, spolky, neziskové organizace i obce a pomáhají například se vzděláváním, připravují aktivity pro děti nebo propojují místní a nové sousedy pořádáním sousedských setkání.

Nadace Via ve spolupráci s partnery od května podpořila přes 30 takových projektů. Díky nové spolupráci se Seznam.cz, a.s. může svou pomoc ještě rozšířit.

 

Po měsíci od vyhlášení nového programu Z Ukrajiny mezi nás podpořila Nadace Via prvních 50 projektů. Žádosti přicházejí nejenom z Prahy, která je hlavním útočištěm většiny příchozích, ale také z regionů, které do této chvíle měly se zapojováním cizinců do života místní společnosti minimální zkušenosti. Do pomoci se zapojují hlavně dobrovolníci, kterým není situace nových sousedů lhostejná, a věnují se jí také obce, spolky nebo neziskové organizace. Všechny je spojuje snaha o usnadnění prvních týdnů a měsíců nově příchozím do České republiky.

 

Největší část žádostí o podporu zatím směřovala do výuky jazyka a na sousedské nebo benefiční akce. V Jablonném v Podještědí, Harrachově i v Horních Počernicích se rozhodli podpořit příchozí v jejich snaze naučit se co nejrychleji dobře česky. Cílem je, aby mohli nastoupit do práce ideálně na pozicích, které by alespoň částečně odpovídaly jejich vzdělání a zkušenostem. Za získané prostředky tak nakupují učebnice a další výukové materiály.

 

Většinu příchozích tvoří maminky s dětmi, rodinná centra nebo skautské oddíly proto plánují pořádat volnočasové aktivity zaměřené pro děti. Ty dětem pomohou trávit aktivně volný čas a zároveň uvolní maminkám ruce k tomu, aby se mohly věnovat práci či jejímu hledání. Další žádanou aktivitou jsou výlety, při kterých se rodiny kromě poznávání svého nového bydliště přirozeně seznamují s místními českými rodinami a jejich dětmi.

 

Ve Vraném nad Vltavou každoročně pořádají benefici. Dlouhá léta ji spolek pořádal sám na sebe, protože budova bývalé školy i zahrádka potřebovaly celou řadu oprav. Letos však bylo všechno jinak. Po začátku války na Ukrajině se svolala výjimečná schůzka, kde paní Miroslava, rodilá Ukrajinka bydlící v obci již více než 20 let, představila svůj pohled na situaci a komunita okolo Staré školy se rozhodla letošní benefici zaměřit na podporu Ukrajiny. Do Vraného se od té chvíle přistěhovalo více než 70 uprchlíků, kteří bydlí jak v hromadném ubytování, tak i v rodinách. Ve Staré škole otevřeli zdarma své aktivity pro děti i dospělé nově příchozím a rozhodli se je zapojit i do přípravy benefice. Dvě rodiny přislíbily nachystat občerstvení. Překvapením pro pořadatele bylo, když na akci přišla paní s dalšími pirožkami a houbovými bliny. O akci věděla z doslechu a chtěla svými pokrmy poděkovat za vstřícný postoj obyvatel, kteří nově příchozím pomáhají v prvních krůčkách ve Vraném. Na pódiu zazpívala také Ljubov Plavska, která našla útočiště v Praze, kde se propojila s místními muzikanty.

 

“Těší nás, že se program Z Ukrajiny mezi nás těší takovému ohlasu. Díky našemu novému partnerovi, společnosti Seznam.cz, můžeme zájemcům nabídnout grant až do výše 50 000 Kč. Věříme, že tak umožníme realizaci i dlouhodobějších iniciativ,” dodává manažerka programu Anna Pedretti.

 

O programu z Ukrajiny mezi nás

Nadace Via například podpoří lokální kulturní, sportovní a společenské aktivity zapojující do organizace a programu nové sousedy z Ukrajiny, vzdělávací worshopy, mentoring nebo výuku češtiny. O podporu se mohou přihlásit neziskové organizace, spolky, neformální skupiny minimálně tří přátel nebo obce do tří tisíc obyvatel. A to i opakovaně. Podrobné informace k výzvě najdete na odkazu: https://www.nadacevia.cz/z-ukrajiny-mezi-nas/

 

O Nadaci Via

Nadace Via usiluje o to, aby v Česku bylo víc lidí, kteří společně pečují o své okolí a kteří darují druhým. Jejími hlavními tématy jsou proto rozvoj filantropie a komunitního života v Česku. Za 24 let své působnosti investovala přes 600 mil. Kč do komunitních a filantropických projektů a přes platformu pro online bezpečné darování Darujme.cz zprostředkovala více než 1,5 miliard korun neziskovým organizacím.  www.nadacevia.cz

 

zdroj: Hana Morávková, manažerka komunikace a PR, Nadace Via

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení
Hledáme kronikáře nebo kronikářku Hledáme kronikáře nebo kronikářku

Město Příbram hledá nového kolegu nebo kolegyni pro vedení kroniky města od roku 2023. Cílem je plynulé navázání na práci současné kronikářky, která ukončí svoji činnost na konci roku 2022.

Poznávejte Příbram s knížkou plnou slev! Sezóna motorek je tu: Co udělat pro maximální bezpečí? Den bezpečné Příbrami - už tento pátek!
Reklama
Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem

Do Dakaru 2023 zbývá půl roku. Ale přípravy na další ročník legendárního dálkového závodu už se roztáčejí na plné obrátky. Posádka pilota Martina Macíka se těší na závodní rozcvičku během blížící se rally Baja Aragon.

Další Rallycross Cup v Sedlčanech! Příbramský půlmaraton startuje v sobotu Závodníci z Dakaru se potkají na soustředění v Sedlčanech a Přerově. Fanoušci budou u toho
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů

Po celé ČR vznikají aktivity, které pomáhají se začleněním nových sousedů z Ukrajiny. Stojí za nimi dobrovolníci, spolky, neziskové organizace i obce a pomáhají například se vzděláváním, připravují aktivity pro děti nebo propojují místní a nové sousedy pořádáním sousedských setkání.

Z Ukrajiny mezi nás. Nadace Via vyhlašuje grantovou výzvu pro začlenění nových sousedů Jarní online Srdíčkové dny pomáhají čtyřleté Adélce Startují zimní Srdíčkové dny! Stejně jako loni potrvají kvůli pandemii až do ledna
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední