Dnes je čtvrtek 28.05.2020

Studenti v Senátu Parlamentu České republiky

datum: 13.04.2017
autor: Jiří Matouš ml.

Je pátek 17. března 2017 a my se ocitáme v budově Senátu Parlamentu České republiky.

Krásné barokní prostory Hlavního sálu Valdštejnského paláce se začínají plnit. Všichni čekají na úder desáté hodiny, kdy je oficiálně zahájeno setkání při příležitosti 75. výročí vystěhování regionu Benešovska a Sedlčanska za 2. světové války.

 

Sál do posledního místa obsadili starostové obcí, pamětníci událostí a další současní obyvatelé vystěhovaných území včetně žáků tamějších škol. Zúčastnili jsme se i my, studenti sedlčanského gymnázia - zájemci ze tříd oktáva, 4. G a 3. G. v doprovodu pana ředitele Radomíra Pecky a profesora Libora Tomáška.

 

Náplní této vzpomínkové akce byl odborný seminář, hodnotící význam vystěhování obyvatelstva na území mezi Vltavou a Sázavou v letech 1942-1945 v souvislosti s nacistickým plánem na likvidaci českých a moravských zemí. Součástí programu se stala i premiéra 3D vizualizace středověkého kláštera Stětí sv. Jana Křtitele na Ostrově u Davle, založeného roku 999.

 

Záštitu nad setkáním převzal Senát Parlamentu ČR, jeho místopředseda Jaroslav Kubera, hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, senátor a starosta Sedlčan Jiří Burian, starosta Neveklova Jan Slabý a převor-administrátor břevnovského kláštera P. Petr Prokop Siostrzonek OSB. Moderování se ujal Václav Šmerák, předseda sdružení Mezi řekami a tvůrce dokumentárního filmu Vystěhování, jehož ukázky se v sále promítaly. Mikrofon si předávala řada odborníků – historik a bývalý předseda Senátu Petr Pithart, člen Historického ústavu AV ČR Jan Němeček, archeolog Jan Vízner, starosta Neveklova Jan Slabý a další. Sedlčany u řečnického pultu zastupoval především starosta Jiří Burian, ale slovo dostal i ředitel Městského muzea David Hroch a historik Tomáš Zouzal, autor publikace Zabráno pro SS.

 

Po oficiálním konci programu v 13:00 se naší „sedlčanské skupiny“ ujal Jiří Burian s milou nabídkou prohlídky reprezentativních prostor. Dozvěděli jsme se například, že námi obdivovaná nástropní freska v Hlavním sále zpodobňuje Albrechta z Valdštejna jako boha války Marta na válečném voze. Prošli jsme Rytířskou síní se stropním obrazem Pallas Athény, předpokojem honosícím se dvěma benátskými zrcadly z 18. století a Audienční síní, kde jsme pozvedly hlavy k freskové výzdobě klenby, znázorňující vývoj lidstva inspirovaný 1. knihou Ovidiových Proměn a ještě mnoho dalších zajímavých artefaktů a prostor. Prohlídku Jiří Burian doplňoval svým vlastním komentářem, ačkoliv, jak sám upozornil, není žádným průvodcem. Ale kdo je erudovanější k výkladu o Senátu, než samotný senátor?

 

Na závěr nám sdělil své přání: „Snad se jeden z vás stane dalším občanem Sedlčan zvoleným do senátu.“ Kdo ví? Třeba to někoho inspirovalo, ale každopádně to byl pro nás všechny zajímavý zážitek a jedinečná příležitost, za kterou děkujeme.

 

Zdroj: Tereza Svobodová - 8.V ( G a SOŠE Sedlčany )

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení
Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední