Dnes je čtvrtek 20.01.2022

Sobota - den poněkud všední

autor: Leopold Lojka

Vstávám v sobotu, v hodinu, kdy jindy odcházím z dílny na kutě. V půl osmé ráno. Vědomí, že musím do Votic, se zdá jako začátek velice špatného víkendu.

Pokud dodám, že do Votic musím, abych si vyzvedl na poště domácí uzený pršut od kámošky ze Šumavy, zdá se to jako začátek velice dobrého víkendu.

 

Na poště fronta bab, co si kupují stírací losy a Blesk. Zbohatl již někdo na stará kolena pomocí papírovému kuponu? Všechny baby stojí u jednoho okénka, kde právě za přepážkou úřaduje žena stejné věkové kategorie. U druhého okénka mladé děvče, nejspíš na zaučení, bez fronty. Zaučím.

„Máte tu venku opřenou nějakou hůl.“

„Opravdu? Asi si ji tam někdo zapomněl.“

„Aha. A já myslel, že tu i léčíte. Že si k vám lidé chodí pro poštu o berlích a odcházejí po svých."

„Čím bych je léčila?"

„Třeba úsměvem?"

Usměje se a začervená.

 

Mezitím zoufalý jehovista suše vypráví vtipy o Bohu na náměstí u stojanu s letáky.

 

Ve Švadlence kupuji tři nášivky, místo záplat. Na kalhoty.

„Šedesát korun," říká sklesle penzistka za kasou.

„A proč tak smutně?"

„Vždyť je to moc...," říká ještě sklesleji. „Když já byla mladá, vyšlo by to na pár korun. Možná jen halířů! Já do tohoto světa už nepatřím, zdá se mi všechno strašně drahé..."

S babčou ještě chvíli hovořím. Mám trochu strach, aby se po mém odchodu v maličké prodejně kvůli tomuto skromnému nákupu neoběsila na krajkovém lemu.

 

Frontička v elektru je marná. Čtyřicátník přede mnou si s prodavačem prohlíží digitální kameru. „A kam se vkládají ty kazety?" vytahuje z igelitky starou videokazetu velikosti dvou digitálních videokamer. „He, aha, he," snaží se zachovat pokerovou tvář mladý, malým městem vytrénovaný prodavač.

 

V kapse mě tíží šrouby, závlačky, petlice i visací zámek. Nešpiním planetu igelity. Vše strkám do kapes, navzdory odporu prodavaček, podplacených lobbisty z firem na plastové obaly.

 

Je to zvláštní zvyk, sbírat po ulicích zemřelé zpěvné ptáky a strkat si je rovněž do kapes. Jenže ona z nich má liška vždycky takovou radost. „Koukej Bernadeto, co jsem ti dneska přivezl z Votic!" Chroup, mlask a krásný barevný ptáček mizí v sekundě v bezzubých ústech.

 

Cestou kácí stromy u silnic, aby do nich nebourali rychle jedoucí řidiči a abychom mohli vysadit nové. Obnovují se meandry potůčků, co se jim před lety narovnala koryta.

 

Pozitivně naladěný zámek v Janovicích. Nádherná kulturní vložka sobotního rána. Má v sobě něco jedinečného. „Hůhů," dělá náš prcek pokaždé, když vidí zámek třeba jen na obrázku. „No správně, to je zámek v Janovicích, tam sedí takový starý báby na úřadě," odpovídá mu obvykle má žena.

 

„Kdyby ses ještě nahnul do popelnice, vypadáš zrovna jako tamhleten houmlesák," sděluje mi pak na závěr, s údivem sobě vlastním, matka na parkovišti u potravin.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Leopold Lojka

Leopold Lojka

Považuji se za společenského samotáře, melancholického cholerika, antikomunistu, potomka ze sedláckého a mlynářského rodu, nepochopeného provokatéra, odpůrce laických xenofobních názorů, obhájce přirozenosti a oponenta čecháčkovské stádnosti.


Aquapark po předběžných tržních konzultacích Aquapark po předběžných tržních konzultacích

Rekonstrukce aquaparku se plánuje několik let. Původní „velký“ projekt byl upraven, byly vypořádány připomínky veřejnosti, proběhly předběžné tržní konzultace...

Pozor, senioři jsou v ohrožení! Předejte svým blízkým tuto zprávu Svátek Tří králů bude letos bez průvodu V Brdech i letos vznikne systém tras pro běžkaře
Reklama
KDJS vás v novém roce zve na další kulturní akce! KDJS vás v novém roce zve na další kulturní akce!

I v roce 2022 se budeme snažit udržet téměř již tradici a před víkendem vás pozvat na nejbližší kulturní akce, které jsou připraveny v KDJS Sedlčany.

Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Regionální betlémy v sedlčanském muzeu! Kultura nekončí! Co chystá KDJS na další dny?
FOTO: Macík vybojoval další pódium, byl 2. nejrychlejší FOTO: Macík vybojoval další pódium, byl 2. nejrychlejší

Pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a palubní mechanik David Švanda v Karlovi, kamionu sestrojeném v Sedlčanech, v poslední etapě Dakaru vybojovali parádní 2. etapovou pozici

Dakar 2022: Macík je zpět mezi 10 nejrychlejšími Macík předjel většinu startovního pole. Šoltys opravuje v poušti V 1. dakarské etapě si Macík se Šoltysem užili adrenalin
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední