Dnes je úterý 04.08.2020

Sobota - den poněkud všední

autor: Leopold Lojka

Vstávám v sobotu, v hodinu, kdy jindy odcházím z dílny na kutě. V půl osmé ráno. Vědomí, že musím do Votic, se zdá jako začátek velice špatného víkendu.

Pokud dodám, že do Votic musím, abych si vyzvedl na poště domácí uzený pršut od kámošky ze Šumavy, zdá se to jako začátek velice dobrého víkendu.

 

Na poště fronta bab, co si kupují stírací losy a Blesk. Zbohatl již někdo na stará kolena pomocí papírovému kuponu? Všechny baby stojí u jednoho okénka, kde právě za přepážkou úřaduje žena stejné věkové kategorie. U druhého okénka mladé děvče, nejspíš na zaučení, bez fronty. Zaučím.

„Máte tu venku opřenou nějakou hůl.“

„Opravdu? Asi si ji tam někdo zapomněl.“

„Aha. A já myslel, že tu i léčíte. Že si k vám lidé chodí pro poštu o berlích a odcházejí po svých."

„Čím bych je léčila?"

„Třeba úsměvem?"

Usměje se a začervená.

 

Mezitím zoufalý jehovista suše vypráví vtipy o Bohu na náměstí u stojanu s letáky.

 

Ve Švadlence kupuji tři nášivky, místo záplat. Na kalhoty.

„Šedesát korun," říká sklesle penzistka za kasou.

„A proč tak smutně?"

„Vždyť je to moc...," říká ještě sklesleji. „Když já byla mladá, vyšlo by to na pár korun. Možná jen halířů! Já do tohoto světa už nepatřím, zdá se mi všechno strašně drahé..."

S babčou ještě chvíli hovořím. Mám trochu strach, aby se po mém odchodu v maličké prodejně kvůli tomuto skromnému nákupu neoběsila na krajkovém lemu.

 

Frontička v elektru je marná. Čtyřicátník přede mnou si s prodavačem prohlíží digitální kameru. „A kam se vkládají ty kazety?" vytahuje z igelitky starou videokazetu velikosti dvou digitálních videokamer. „He, aha, he," snaží se zachovat pokerovou tvář mladý, malým městem vytrénovaný prodavač.

 

V kapse mě tíží šrouby, závlačky, petlice i visací zámek. Nešpiním planetu igelity. Vše strkám do kapes, navzdory odporu prodavaček, podplacených lobbisty z firem na plastové obaly.

 

Je to zvláštní zvyk, sbírat po ulicích zemřelé zpěvné ptáky a strkat si je rovněž do kapes. Jenže ona z nich má liška vždycky takovou radost. „Koukej Bernadeto, co jsem ti dneska přivezl z Votic!" Chroup, mlask a krásný barevný ptáček mizí v sekundě v bezzubých ústech.

 

Cestou kácí stromy u silnic, aby do nich nebourali rychle jedoucí řidiči a abychom mohli vysadit nové. Obnovují se meandry potůčků, co se jim před lety narovnala koryta.

 

Pozitivně naladěný zámek v Janovicích. Nádherná kulturní vložka sobotního rána. Má v sobě něco jedinečného. „Hůhů," dělá náš prcek pokaždé, když vidí zámek třeba jen na obrázku. „No správně, to je zámek v Janovicích, tam sedí takový starý báby na úřadě," odpovídá mu obvykle má žena.

 

„Kdyby ses ještě nahnul do popelnice, vypadáš zrovna jako tamhleten houmlesák," sděluje mi pak na závěr, s údivem sobě vlastním, matka na parkovišti u potravin.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Leopold Lojka

Leopold Lojka

Považuji se za společenského samotáře, melancholického cholerika, antikomunistu, potomka ze sedláckého a mlynářského rodu, nepochopeného provokatéra, odpůrce laických xenofobních názorů, obhájce přirozenosti a oponenta čecháčkovské stádnosti.


Milion korun za střet s Bugatti na Sedlčansku! Milion korun za střet s Bugatti na Sedlčansku!

Nepozornost při předjíždění se hrubě nevyplatila řidiči u obce Kosova Hora. A v obci Hudčice způsobil rozruch opilec na střeše zchátralého domu.

Krádež šperků i útěk z dětského domova Nelichotivý fenomén na Sedlčansku: Řízení pod vlivem drog Nehody na Sedlčansku způsobila únava i moucha
Reklama
Závod FIA Zóny Střední Evropy v Rallycrossu Závod FIA Zóny Střední Evropy v Rallycrossu

O víkendu 1. a 2. srpna se na sedlčanskou kotlinu opět po roce vrací závod FIA Zóny Střední Evropy v Rallycrossu. A startovní listina slibuje letos velmi zvučná jména a vysokou obsazenost v jednotlivých divizích s mezinárodní účastí. A to nejen z důvodu velkého počtu zrušených zahraničních závodů.

Již zítra tradiční závod Sporten Dark Snow Dakar 2019: Macík a Brabec se těší na písečné peklo. Užijí si ho s tatínky (VIDEO) Macík s Brabcem na startu Rallye du Maroc
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Jaké bylo počasí v červnu? Jaké bylo počasí v červnu?

Máme za sebou nejchladnější červen za poslední roky. Tropů jsme se nedočkali, zato srážky byly vydatné.

Únorové počasí dle meteorologické stanice Svatý Jan Červnové počasí dle meteorologické stanice Svatý Jan Májové počasí
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední