Dnes je neděle 04.12.2022

Sedlčaňáci na cestách aneb Výlet do Estonska za genderovou problematikou 3.část

datum: 02.04.2017
autor: Mája

Dopoledne dne, který následoval po „forum theatre“ bylo obzvlášť neproduktivní (a ne, nebylo to kvůli interkulturnímu večeru) – všichni jsme byli unavení a stále ještě trochu frustrovaní.

Ačkoli se nás naši školitelé snažili dotlačit k akci a entusiasmu, moc se jim to nedařilo. K našemu velkému štěstí jsme ten den prací strávili pouze první dvě dopolední hodiny a pak jsme se vydali na prohlídku města. Pärnu je čtvrté největší město v Estonsku a leží skoro úplně na jihu. Díky své pozici na břehu moře a vyhlášeným lázním je oblíbené mezi turisty a v průběhu roku tam také bydlí spousta vysokoškoláků. Naše průvodkyně nám ukázala divadlo, nejstarší hospodu ve městě a také místa, kde údajně straší. Po obědě jsme měli volno – udělali jsme si výlet a prošli se po zamrzlém Baltském moři. Abychom završili odpočinkový den, navštívili jsme večer lázně – nechali jsme se masírovat ve vířivkách a vyzkoušeli všechny sauny.

 

Erasmus+

 

Čtvrtek byl oficiálním začátkem uvolněnější a zábavnější poloviny programu a pátek k naší radosti pokračoval v jeho šlépějích. Místo psychicky vyčerpávajících debat o genderové problematice jsme se konečně zaměřili na práci s mládeží, vylepšili jsme své dovednosti vést vzdělávací aktivity a začali připravovat naše vlastní „příspěvky společnosti“. Každá z osmi skupin měla za úkol vytvořit vlastní aktivitu, kterou by mohli oni i všichni ostatní používat pro šíření povědomí o lidských právech. Tento úkol nás všechny celkem nadchnul – a koho ne, ten se dříve či později nechal strhnout davem. Zapáleně jsme se pustili do práce a na konci večera měla každá skupina svůj projekt, na který byla právem hrdá.

 

Další den jsme celý strávili realizováním vytvořených aktivit. Já například jsem z té naší měla smíšené pocity, protože jsem o ní měla docela vysoké mínění, naopak školitelé relativně nevalné. Výsledek byl asi někde na půl cesty, nejvíc ze všeho jsem však byla ráda, že už mám povinnosti za sebou a můžu si užívat program, který nachystali ostatní.

 

Erasmus+

 

Už si popravdě nevzpomínám, kdo s ním přišel, ale toho večera jsme zrealizovali výborný nápad – tanec ve tmě. Zatemnili jsme v sále všechna okna, takže tam byla skutečná, téměř neproniknutelná tma. Pustili jsme hudbu a následující hodinu jsme strávili tancem v naprosté tmě. A ačkoli ve mně program celého týdne zanechal spoustu dojmů, tanec ve tmě byl pro mě zřejmě tím nejsilnějším. Jak se chováte, když vás vůbec nikdo nevidí? A jaké pocity ve vás vyvolá, když nevidíte vůbec nic kolem sebe? Chce to rozhodně trochu odvahy, zjistit na tyhle otázky odpovědi. A ačkoli teď cítím tendenci rozpovídat se o těch svých, rozhodně vás jimi nechci ovlivňovat, a tak budu radši pokračovat dál.

 

Neděli jsme strávili hodnocením projektu, shrnutím toho, čeho jsme dosáhli a co jsme vytvořili. Dávali jsme konkrétní podobu našim plánům, jak v praxi využít, co jsme se naučili. Byl to poslední den a byl nostalgický od samého začátku. Přehrávali jsme si celý týden od prvního dne a asi všem nám došlo, že ať už jsme se o to snažili, nebo ne, nejsme teď docela stejní, jako když jsme přijeli. Asi právě proto, že byly naše začátky trochu trnité, bylo teď o to těžší říct si „sbohem“. Přestože mi na mnohých lidech něco vadilo, o to víc jsem k nim nakonec přilnula. Došlo mi, že nepotřebuji lidem rozumět, abych je měla ráda, a mohu s nimi dokonce nesouhlasit, a přesto je obdivovat. Poslední večer provázel program, který jsme si pro ostatní sami ve skupinách připravili – nechybělo divadlo, tanec, ani experimentální vystoupení plné smíchu. Někdy během večera se také odehrála výstřední epizoda s veganskou nutelou (viz fotka).

 

Erasmus+

 

Naše cesta domů proběhla víceméně v klidu a bez problémů (jen spánku mohlo být více). Jedno poučení na závěr. Když vám v letadle nabídnou sandwich, bez ohledu na to, jak velký máte hlad, řekněte: „Ne, děkuji.“ Věřte mi. Vyplatí se to.

 

Erasmus+

 

První část zde: Sedlčaňáci na cestách aneb Výlet do Estonska za genderovou problematikou 1.část

Druhá část zde: Sedlčaňáci na cestách aneb Výlet do Estonska za genderovou problematikou 2.část

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení
Hledáme kronikáře nebo kronikářku Hledáme kronikáře nebo kronikářku

Město Příbram hledá nového kolegu nebo kolegyni pro vedení kroniky města od roku 2023. Cílem je plynulé navázání na práci současné kronikářky, která ukončí svoji činnost na konci roku 2022.

Poznávejte Příbram s knížkou plnou slev! Sezóna motorek je tu: Co udělat pro maximální bezpečí? Den bezpečné Příbrami - už tento pátek!
Reklama
Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem

Do Dakaru 2023 zbývá půl roku. Ale přípravy na další ročník legendárního dálkového závodu už se roztáčejí na plné obrátky. Posádka pilota Martina Macíka se těší na závodní rozcvičku během blížící se rally Baja Aragon.

Další Rallycross Cup v Sedlčanech! Příbramský půlmaraton startuje v sobotu Závodníci z Dakaru se potkají na soustředění v Sedlčanech a Přerově. Fanoušci budou u toho
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů

Po celé ČR vznikají aktivity, které pomáhají se začleněním nových sousedů z Ukrajiny. Stojí za nimi dobrovolníci, spolky, neziskové organizace i obce a pomáhají například se vzděláváním, připravují aktivity pro děti nebo propojují místní a nové sousedy pořádáním sousedských setkání.

Z Ukrajiny mezi nás. Nadace Via vyhlašuje grantovou výzvu pro začlenění nových sousedů Jarní online Srdíčkové dny pomáhají čtyřleté Adélce Startují zimní Srdíčkové dny! Stejně jako loni potrvají kvůli pandemii až do ledna
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední