Dnes je neděle 04.12.2022

Sedlčaňáci na cestách aneb Výlet do Estonska za genderovou problematikou 2.část

datum: 29.03.2017
autor: Mája

Druhý den projektu už jsme se plně pustili do tématu, kvůli kterému jsme přijeli.

Hned dopoledne jsme začali debatou o různých aspektech genderové problematiky: „Je pro muže přirozenější ujímat se vedení?“, „Je pohlaví každého osobní volbou?“, „Je spravedlivé, že většina určuje pravidla?“… Překvapilo mě, jak moc kontroverzní tyto otázky jsou, kolik na ně existuje různých názorů a s jakou vášní jsou lidé připraveni bránit ten svůj. (A překvapilo to očividně i naše školitele.) Bylo již také naprosto zřejmé, že každý z nás si přivezl vlastní emocionální zátěž, která se nejspíš bude muset dostat na povrch.

 

Erasmus+

 

Odpoledne jsme se více zabývali definicemi různých pojmů souvisejících s genderovou identitou, sexuální orientací, atd. (protože jsme při debatě zjistili, že nemít jednotnou definici nějakého pojmu může vést ke spletitým polemikám). Poprvé v životě jsem slyšela pojem „binární společnost“. To je víceméně společnost, ve které momentálně žijeme. Je rozdělená na muže a ženy – proto binární – a mě osobně nikdy nenapadlo, že by na tom mohlo být něco špatného. Omyl. V ideálním případě by totiž naše společnost měla být „nebinární“ – nežili by v ní muži ani ženy, nýbrž „jedinci“, kteří by se mohli každý den svobodně rozhodnout, jak se zrovna cítí (nejen na škále mezi mužem a ženou, povolené jsou také možnosti „nic“ nebo „od každého něco“).

 

Erasmus+

 

Třetí den byl pro mě – vlastně asi pro všechny – tím nejintenzivnějším a nejnáročnějším. A začalo to přitom tak nevinně. Aktivita, kterou jsme měli na rozvrhu, se jmenovala „forum theatre“ a zadaný úkol byl jednoduchý – sehrát krátkou scénku z libovolného prostředí, ve které by došlo k útlaku ženy nebo nějaké sexuální menšiny. Připravené scénky byly čtyři a hned dvě z nich vyvolaly mezi obecenstvem veliký rozruch. Je v pořádku zeptat se na pohovoru ženy, zda se chystá mít v blízké době děti (za předpokladu, že se na totéž zeptáte i muže)? Měli bychom se genderových stereotypů úplně zbavit? Nejsou vlastně ve většině případů pravdivé? Máte pocit, že na tyto otázky znáte jednoznačnou odpověď? Právě to byl pro nás kámen úrazu, nebyli jsme možná dostatečně schopní pochopit, že ostatní mohou na tutéž věc mít zcela opačný pohled.

 

A nejen že jsme měli velice rozdílné názory, všichni jsme zároveň měli pocit, že ti ostatní někoho diskriminují. A slovo „diskriminace“ navíc vyvolává spoustu emocí. Jak jednotlivé debaty narůstaly, přidávaly se k nim mnohé další okruhy – korporatismus, pacifismus nebo i pornografický průmysl. Opět také vyplula otázka, jestli je pro muže přirozenější vést a zda je to tak správně. A tak nějak se to přihodilo, že se tyto diskuze začaly odvíjet jaksi paralelně, všechny naráz. A najednou jich bylo prostě všude moc. Cítila jsem se neskutečně frustrovaná a asi poprvé v životě také jako nepochopená menšina. Zároveň jsem ocenila význam toho, proč většinou každá organizace vysílá dva účastníky – někdy je moc fajn a potřeba mít vedle sebe svůj kousek domova.

 

Erasmus+

 

Naštěstí jsme se na konci dne mohli odreagovat a přijít na nové myšlenky, měli jsme totiž na programu interkulturní večer. To je pro každou národnost taková ideální příležitost podělit se s ostatními o reálie své země, na které jsou obzvlášť pyšní. Proto jsou tyto večery obyčejně plné rozmanité národní hudby, tance a alkoholu.

 

První část zde: Sedlčaňáci na cestách aneb Výlet do Estonska za genderovou problematikou 1.část

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení
Hledáme kronikáře nebo kronikářku Hledáme kronikáře nebo kronikářku

Město Příbram hledá nového kolegu nebo kolegyni pro vedení kroniky města od roku 2023. Cílem je plynulé navázání na práci současné kronikářky, která ukončí svoji činnost na konci roku 2022.

Poznávejte Příbram s knížkou plnou slev! Sezóna motorek je tu: Co udělat pro maximální bezpečí? Den bezpečné Příbrami - už tento pátek!
Reklama
Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem

Do Dakaru 2023 zbývá půl roku. Ale přípravy na další ročník legendárního dálkového závodu už se roztáčejí na plné obrátky. Posádka pilota Martina Macíka se těší na závodní rozcvičku během blížící se rally Baja Aragon.

Další Rallycross Cup v Sedlčanech! Příbramský půlmaraton startuje v sobotu Závodníci z Dakaru se potkají na soustředění v Sedlčanech a Přerově. Fanoušci budou u toho
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů

Po celé ČR vznikají aktivity, které pomáhají se začleněním nových sousedů z Ukrajiny. Stojí za nimi dobrovolníci, spolky, neziskové organizace i obce a pomáhají například se vzděláváním, připravují aktivity pro děti nebo propojují místní a nové sousedy pořádáním sousedských setkání.

Z Ukrajiny mezi nás. Nadace Via vyhlašuje grantovou výzvu pro začlenění nových sousedů Jarní online Srdíčkové dny pomáhají čtyřleté Adélce Startují zimní Srdíčkové dny! Stejně jako loni potrvají kvůli pandemii až do ledna
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední