Dnes je středa 30.09.2020

Sedlčaňáci na cestách aneb Výlet do Estonska za genderovou problematikou 1.část

datum: 25.03.2017
autor: Mája

Tento článek je nastíněním intenzivního dobrodružství dvou vyslanců organizace TOM Dumánci – mě a mého spolužáka Jendy Sadila – v estonském městě Pärnu.

Důvodem našeho výletu byl projekt pod záštitou programu Erasmus+ - školení pro pracovníky s mládeží  „Gender – Awareness to be Aware“. Jeho tématem byly takzvané „gender issues“ – sexuální identita, diskriminace na základě pohlaví nebo orientace, genderové předsudky a stereotypy a hlavně jak se my jako pracovníci s mládeží můžeme v této oblasti angažovat a dělat svět o trochu lepším. O toto téma jsme měli zájem, zatím jsme s ním však měli zanedbatelné zkušenosti, a tak jsme byli zvědaví, co nám projekt přinese.

 

5. března večer jsme po klidném a relativně pohodovém letu s přestupem ve Varšavě přistáli na letišti v Rize. Toto letiště jsme si důkladně prohlédli z několika úhlů, než jsme konečně našli autobus, který už na nás čekal. Asi tříhodinovou cestu nevytopeným autobusem (což otužilému a v angličtině nepříliš zdatnému řidiči Aavovi na rozdíl od nás zřejmě vůbec nevadilo) jsme strávili debatou nad tím, jak se mezi dvěma hlavními městy může nenacházet dálnice. Zároveň jsme obdivovali Aavovu morální uvědomělost, která mu nedovolovala ani o kilometr překročit povolenou rychlost.

 

Konečně jsme byli na místě. Objala jsem staré známé a zkoumavě si prohlížela všechny ty, které jsem měla teprve poznat. Po náročném dni plném cestování jsme pak ocenili jemný závan domácí pohody, když jsme si mohli všichni společně sednout k prvnímu pořádnému jídlu toho dne a opěvovanému estonskému pivu.

 

 

Erasmus+

 

 

První dny projektů bývají obecně uvolněné a odpočinkové. Nemůžete zkrátka na účastníky rovnou vybalit: „Tak, jaké máte zkušenosti s genderovou diskriminací?“ Celý první den jsme tedy strávili hraním her a snahou o to, aby se ze skupiny cizinců stali kamarádi a dobrý tým. A to se podařilo – není divu, vždyť zatím nejzávažnějším problémem, kterému jsme čelili, bylo v rámci hry překonat řeku plnou krokodýlů. A přece se už tady ozval první záchvěv genderové problematiky, když si někteří striktně feminističtí účastníci povšimli, že se vedení při hře ujal muž. Spokojili se nakonec s pravdivým vysvětlením, že ho ta hra prostě jen tolik bavila a nemyslel to ani v nejmenším jako vyjádření své nadřazenosti. Toto téma však od té doby viselo ve vzduchu jako Damoklův meč.

 

Večer jsme si užili další zábavný program pro stmelení kolektivu – filmový pantomimický kvíz a taneční rozcvičku Danza do Cuadrado. I dále jsme potom pokračovali ve vzájemném poznávání se a dospěli k – pro Čechy téměř nepochopitelnému – zjištění, že bar tady prostě zavírá ve dvanáct bez ohledu na to, jak moc si přítomní stěžují.

 

Erasmus+

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články
Pozor na nálezy munic - policie vyzývá k opatrnosti!

Opakovaný nález munice, krádež v restauraci a nehoda nákladního auta s motorkou. Více v článku.

pokračování...


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení
Reklama
Zámek v Mníšku nabízí o víkendu bohatý program pro děti Zámek v Mníšku nabízí o víkendu bohatý program pro děti

Prodloužený víkend na zámku v Mníšku nabídne zábavné i poučné programy pro děti, otevřeno bude i na sváteční pondělí 28. září.

Přijďte do muzea v Sedlčanech na výstavu! Svátek seniorů se odkládá Mistři Evropy a ČR se sjedou na dřevorubeckou show!
Olympijští reprezentanti vystoupí ve skateparku! Olympijští reprezentanti vystoupí ve skateparku!

Příbramský skatepark je místem, které je vyhledávané i mezi špičkovými skateboardisty. Svědčí o tom fakt, že Příbram je jednou ze tří zastávek při unikátní tour českých skateboardových reprezentantů.

V Benešově se uskuteční Mistrovství ČR ve StreetWorkoutu Rallycross Cup opět v Sedlčanech! Fotbalisté Tatranu Sedlčany zvítězili v přípravném utkání!
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední