Dnes je čtvrtek 04.06.2020

S vámi mě baví svět

autor: Marie "Mary" Vyšínová

Slíbila jsem přátelům, že o nich nebudu psát. Takže kamarádi, jakákoliv podobnost je čistě náhodná a všechny osoby i příběhy jsou smyšlené.

Moje kamarádka má velmi cholerického manžela, který ze všeho nejvíc lpí na svém skleněném poháru ze středoškolských her. Když jsem u nich byla na návštěvě, kamarádka ho neopatrnou manipulací rozbila. Jejich tříletý syn matku okamžitě ubezpečil, že to tátovi řekne. Uviděla jsem v jejích očích nefalšované zoufalství a slyšela, co bych v tu chvíli čekala nejméně. Přítelkyně totiž prohlásila „Tak a teď ho budeme muset zabít“. V první chvíli jsem nevěděla, zda mluví o manželovi či o synovi, ale ubezpečila jsem jí, že jsem ochotna vinu vzít na sebe. Koukala se na mě s takovým obdivem a zároveň zděšením, že jsem rázem litovala svojí nabídky. Ale dobře to dopadlo, nakonec jsme nehodu svedly na nezdárného syna.

 

Kdysi jsme se stejnou kamarádkou vyrazily na víkend lyžovat. Vedle na pokoji se ubytovali dva sympatičtí pánové přiměřeného věku a o zábavu bylo postaráno. Hned nazítří nás přizvali ke společnému lyžování a vzhledem k tomu, že jsme si je spravedlivě a bez hádek rozdělily, souhlas byl samozřejmostí. Kamarádka pózovala v dokonale padnoucí kombinéze a její vyvolený na ni mohl oči nechat. Mě nezbývalo nic jiného než zaujmout lyžováním. Odhodlala jsem se k odvážnému činu a trať si prodloužila těsně kolem lesa. Ale co čert nechtěl, najela jsem na jediný centimetr čtvereční holé trávy a udělala salto hodné akrobata. Ležela jsem na zádech a přemýšlela, jestli mě něco bolí nebo jestli jsem mrtvá. Po půl hodině mě v lese objevila moje skupinka a kamarádka, šedivá strachy, mi sdělila, že mě už půl hodiny hledají a já se tam válím jako prase. V očích mého vyvoleného bylo všechno možné, jen ne obdiv. A já se tam válela jako prase hlavně proto, že jsem měla zlomenou holenní i lýtkovou kost.

 

Jiná má vymyšlená kamarádka si často stěžuje na poměry v zaměstnání. Ne, že by jí nebavila práce, ale kolegyně, samé ženy, jsou o jednu až dvě generace starší, a tudíž dochází ke střetům. Ona chce leccos změnit, vylepšit nebo jim i sobě ulehčit práci, ony nepřipustí žádné novinky. Ke konci pracovního týdne to mnohdy bývá nesnesitelné, tak jsem jí chtěla vyjádřit účast a poslala jsem jí SMS zprávu, že na ni myslím a doufám, že v práci je to v mezích únosnosti. Odpověď přišla obratem a stálo v ní „V práci strašný, dneska už jsem je chtěla všechny pobodat“. Lehce mě to znervóznilo, protože kamarádka dělá ve školní jídelně, kde se bodných zbraní vyskytuje dost.

 

Ale dost o jiných. Měla jsem jet autobusem do našeho hlavního města a už na zastávce jsem byla pěkně otrávená. Fronta naznačovala, že si budu muset k někomu přisednout a já nemám ráda, když se na mě někdo tiskne, nedej bože když si se mnou někdo chce povídat. Přes sklo jsem si vybírala osobu, která by všechno výše napsané vylučovala. Zaujal mě mladík se sluchátky v uších. Když jsem došla k řidiči, místo lístku jsem se ho zeptala, jestli je vedle něj volné místo a mohu si přisednout. Půlka autobusu vyprskla smíchy a já zrudla. Řidič mi po nějaké pauze, kterou potřeboval na uklidnění řekl, že vedle něj místo je, ale asi by se nám špatně řídilo. To už nevydržela druhá půlka autobusu a z pravidelné linky zněl hurónský smích. Radši jsem celou cestu prostála a trpělivě snášela pohledy cestujících doprovázené smíchem. Holt někdy komu není shůry dáno, ten musí hrát podle not…

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

9. 2. 2014 20:25:44
kamii
Reagovat Nahlásit nevhodný obsah
Když má někdo talent, to se to pak píše samo.. :-) krása!!
9. 2. 2014 18:05:00
lola
Reagovat Nahlásit nevhodný obsah
Super clanek jsi skvela :-)
2. 2. 2014 18:39:43
Petr Burian
Reagovat Nahlásit nevhodný obsah
Dobrý večer, děkuji za reakci. Rád bych Vás poznal osobně, přijde mi z fota, že jste příliš mladá na to, mít tak vyzrálé psaní. Vaše grácie vyjadřování je obdivuhodná. Všechna čest, případný kontakt na mne je v redakci. Smím-li doufat, na shledanou.
2. 2. 2014 11:48:30
Mary
Reagovat Nahlásit nevhodný obsah
Pane Buriane, děkuji za pochvalu mému psaní. Jsou to příběhy, které píše sám život, já mu je jen přepisuji :-) na blog píšu ráda už jen proto, že webové stránky provozuje kamarád, který mě pro psaní objevil. Také se moje povídky rychleji dostanou mezi mé přátele, nejsem totiž z regionu a v tištěné formě se k nim dostávaly málokdy. O knize vážně neuvažuji, ale jestli jí mám jednou vydat, určitě se to dočtete na našich webových stránkách. Ještě jednou díky...
1. 2. 2014 20:11:48
Petr Burian
Reagovat Nahlásit nevhodný obsah
To Vám jistě přeji nejen já. Ale původně šlo o autorku. Myslím, že by se s takovým talentem mělo dále něco dělat. Dřív nebo později si ji tu nebo v SK musí někdo povolanější všimnout a ta kniha by také nebyla od věci. Nechci se dohadovat o webových stránkách, chtěl jsem složit poklonu a bude li zde paní i nadále publikovat, já budu Váš věrný čtenář.
1. 2. 2014 19:38:41
Reagovat Nahlásit nevhodný obsah
K tomu mohu dodat jen jediné: Doufáme, že i Sedlčanské noviny.cz si vybojují u čtenářů co nejrychleji dobré jméno.
1. 2. 2014 18:53:56
Petr Burian
Reagovat Nahlásit nevhodný obsah
A není to škoda? Článků má i s érou SK dostatek. A vůbec není škoda, že paní píše sem na blog a ne do nějakého renomovaného média? Tím nechci tyto webové stránky nijak shazovat.
1. 2. 2014 13:48:14
Reagovat Nahlásit nevhodný obsah
Ano, je to ona. Pokud vím, tak o publikaci knihy neuvažuje. Na Váš příspěvek ji upozorním.
1. 2. 2014 12:25:02
Petr Burian
Reagovat Nahlásit nevhodný obsah
Dobrý den, je to ta dáma, co psala do SK? Podle stylu psaní bych řekl že ano a v SK jsem její články již dlouho neviděl. V jejím psaní se nenajdou jen ženy, i já si je rád přečtu. Nepřemýšlela slečna, paní o knize. Já bych si jí rozhodně koupil. A nechal podepsat. Zdravím
Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Marie "Mary" Vyšínová

Marie "Mary" Vyšínová

Autorka čerpá témata z běžného života. Dokáže pobavit a s životním nadhledem a inteligentním humorem pojmenovat věci okolo nás.

 

Čtenář má pak nečekaně pocit, že články jsou psány jako z jeho života.


Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední