Dnes je pondělí 18.02.2019

Raná péče pro rodiny pečující o dítě se zdravotním znevýhodněním na Sedlčansku

datum: 10.12.2017
autor: Jiří Matouš ml.

Alena Kunová z Rané péče Diakonie v rozhovoru vysvětluje, jaké služby raná péče nabízí a s čím se na ně mohou rodiče obracet.

Mohla byste čtenářům představit Vaši organizaci?

 

Diakonie Praha je nezisková organizace, která od roku 1994 poskytuje sociální služby lidem s postižením. Jednou z nich je i raná péče - terénní sociální služba pro rodiny s dítětem s postižením od narození do sedmi let. Přestože je sídlem služby Praha, místem poskytování služby je kromě Prahy i celý Středočeský, Ústecký a Plzeňský kraj. Službu tudíž nabízíme také rodinám ze Sedlčan a přilehlých obcí.

 

Na jaký typ zdravotního znevýhodnění se zaměřujete?

 

Poskytujeme službu rodinám, v nichž se narodilo děťátko, které se nevyvíjí běžným způsobem: má opoždění nebo postižení v oblasti pohybové, mentální nebo poruchu autistického spektra. Jednoduše lze říci, že se na nás může obrátit rodina s dítětem s neběžným vývojem, jehož převažující obtíží není porucha sluchu nebo zraku.

 

Je pro zažádání o službu nutná diagnóza dítěte?

 

Lékařská diagnóza pro nás není důležitá. Často se totiž stává, že na určení diagnózy dítěte rodina čeká několik let -  a jsou to právě ty měsíce a léta důležitých vývojových období v životě děťátka, které je vhodné nepropást. Poradkyně rané péče (nejčastěji zkušené psycholožky a speciální pedagožky) vycházejí z pozorování toho, jak si dítě hraje, z jeho dalších projevů a ze sdělení rodičů.

 

Co je cílem služby a jakou pomoc či podporu raná péče rodinám nabízí?

 

Jsme takoví průvodci neznámým úsekem cesty životem s dítětem se speciálními potřebami. Cílem rané péče je, aby se rodina zorientovala v těžké situaci po zjištění postižení děťátka, porozuměla jeho potřebám a mohla vhodně podporovat jeho další rozvoj. Raná péče je soubor služeb, které si každá rodina volí tak, jak potřebuje. Její součástí je především poradenství týkající se vývoje dítěte, poradkyně navrhují aktivity, které pomáhají rozvíjet oslabené oblasti dítěte. Máme velkou půjčovnu pomůcek a hraček, poskytujeme sociálně právní poradenství s ohledem na možnosti podpory ze strany státu i nestátních organizací (nadací apod.), předáváme užitečné kontakty (na lékaře, odborníky, další rodiny), pomáháme při hledání vhodné školky nebo školy. Poradkyně rané péče pracují přímo v rodinách - tam, kde se dítě i rodiče cítí nejlépe. Za službou tedy není zapotřebí nikam dojíždět.

 

Mohou se na Vás obrátit i budoucí maminky, kterým je indikováno genetické postižení či ohrožení vývoje plodu?

 

Samozřejmě, poskytujeme poradenství rodičům již před narozením jejich děťátka, pokud o konzultaci požádají.

 

Kolika klientským rodinám nyní poskytujete ranou péči?

 

V tuto chvíli navštěvujeme 274 rodin ve 4 krajích, ve Středočeském kraji poskytujeme službu 70 rodinám. V letošním roce jsme pro Středočeský kraj přijali další poradkyni, takže zde v současné době působí celkem čtyři. Díky personálnímu navýšení můžeme poskytovat služby více rodinám a zajistit minimální čekací dobu. Pro srovnání, například v Praze je čekací doba na služby rané péče několik měsíců až 1 rok.

 

Jak mohou rodiny ze Sedlčan a okolí o službu požádat?

 

Rodiny mohou kontaktovat naše pracoviště telefonicky (tel. 235 518 392, v pracovní dny od 9 do 16 hodin) či e-mailem: info@rana-pece.cz se žádostí o službu.  Poradkyně poté navštíví rodinu a domluví se s rodiči, zda a jak chtějí službu využít. Pokud rodina službu potřebuje, začne poradkyně pravidelně do rodiny dojíždět, a to v přibližně dvouměsíčním intervalu. Na konzultacích řeší to, co je vzhledem k potřebám dítěte a jeho aktuálním vývojovým fázím pro rodinu nejdůležitější. Ve chvíli, kdy rodina žádnou z nabízených služeb již nepotřebuje, služba je ukončena, nejpozději však v 7. roce dítěte.

 

Raná péče je terénní sociální služba, která podporuje a provází rodiny pečující o dítě se zdravotním znevýhodněním do sedmi let. Službu vymezuje zákon 108/2006 sb. o sociálních službách, rodinám je - jako služba tzv. sociální prevence - poskytována zdarma. Tuto službu již přes dvacet let nabízí v Sedlčanech a v okolních obcích Diakonie Českobratrské církve evangelické.

 

Zdroj: Petra Klvačová, analytik projektu Pečovat a žít doma je normální – Podpora neformálních pečujících, Centrum pro komunitní práci střední Čechy

Tento rozhovor vznikl pro zpravodajský portál Dobříšskoaktuálně.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení

bilomodra-sales-green-button-refinancujte-s-kytkou-roboto-300x250.jpg

Paní Marie oslavila v příbramské LDN 104. narozeniny Paní Marie oslavila v příbramské LDN 104. narozeniny

Mezi gratulanty se připojil i předseda představenstva MUDr. Stanislav Holobrada. Narodila se ještě před založením Československa, jehož výročí si v těchto týdnech připomíná veřejnost.

Na silnicích to bude „houstnout” Nejvíc se budou v létě opravovat silnice na Praze-východ, Kutnohorsku a Benešovsku TOPTRANS hledá zaměstnance
Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední