Dnes je čtvrtek 07.07.2022

Pozvánka: Memoriál Bedřicha Šupčíka – oslava kultivované síly

datum: 16.03.2022
autor: VM

Každoroční unikátní sportovní událostí s mnohaletou tradicí, která se letos opět v Příbrami koná, je soutěžní klání ve šplhu na laně – Memoriál Bedřicha Šupčíka.

Příbramský Sokol, jako hrdý zakladatel tohoto memoriálu, přivítá účastníky z celé ČR v prostorách příbramské sokolovny v sobotu 19. března od 13 hodin již po dvacáté osmé.

 

Šplh na laně bez přírazu se historicky řadil mezi gymnastické olympijské disciplíny, ve které si právě Bedřich Šupčík v Paříži roku 1924 připsal své nesmazatelné prvenství – první československý olympijský vítěz. Tehdy osmimetrové lano pokořil v časovém limitu 7,2 vteřiny.

 

Co představuje 8 metrů za 7,2 vteřiny? Dynamiku pohybu, při které se závodník dostane od podlahy ke stropu sokolovny rychlostí větší než 1 metr za vteřinu! Není to úchvatné? Pro takovýto výkon nestačí pouze extrémní silová vybavenost. Sám Bedřich Šupčík říkával: „Pro šplh nestačí mít pouze silné paže, ale celé tělo.“. Teprve poté může závodník svou sílu přetavit v kýženou rychlost a dynamiku pohybu, která ho může posunout i pod kýženou hranici 7,2 vteřiny. Pokoření této hranice je bránou do Klubu Bedřicha Šupčíka, který je v rámci světu šplhu prestižní záležitostí a možnost do něj vstoupit mají závodníci pouze v rámci závodu v Příbrami.

 

kul

 

 

Dnes špičkoví závodníci tuto hranici překonávají s překvapivou pravidelností. Všechna tři první místa posledního Mistrovství České republiky ve šplhu na laně byla hluboko pod touto hranicí. Boje se svádí v setinách vteřin a letošní nejlepší výkon byl 5,25 vteřin! To už je úchvatná podívaná, při které rozum dokáže akorát přerušit dech a popustit bradu o pár centimetrů níže.

 

Co si za takovými výkony v rámci příprav představit? Většina borců se rekrutuje z řad gymnastů, kteří za sebou mají několikaletou silovou přípravu. V rámci tréninků, mimo techniky, dynamiky a rychlosti na samotném laně, se mohou pochlubit impozantními silovými výkony. Letos stříbrný Martin Vacek má ve svém repertoáru shyb s přidanou vahou až 90 kg, jednoruční shyb, jednoruční shyb s přidanou vahou přesahující 20 kg, dip s přidanou vahou 110 kg, ale i komplexní gymnastické workoutové silové prvky jako muscle-up, front lever, back lever, human flag aj. Všechna tato píle a um se promění ve hru svalů, která započne, jakmile se závodník na laně odlepí od země.

 

Příbramským želízkem v ohni pro stupně vítězů je vycházející hvězda Tomáš Pouček, bronzový na posledním Mistrovství ČR a člen Klubu Bedřicha Šupčíka. Uvidíte i matadory příbramského šplhu a rovněž členy Klubu Bedřicha Šupčíka – bratry Václava a Jiřího Kotlanovi. Kategorii nad 40 let za příbramský Sokol hrdě hájí již několik let Pavel Čambala. Mezi dalšími příbramskými reprezentanty nebude chybět Pavel Fíla, Tomáš Ježek a Matouš Lachman.

 

Atmosférou plnou síly, napětí a špičkových výkonů se můžete nechat pohltit 19. března v příbramské Sokolovně od 13 do 16 hodin. Hlavní kategorii šplh na laně do výše 8 metrů (od 14 hod) a dorostenecký závod ve šplhu na laně do výše 4,5 metru (od 13 hod) doprovodí i zajímavé gymnastické vystoupení.

 

Pozvánku na tuto akci najdete také zde.

 

zdroj: Eva Švehlová, město Příbram

zdroj hlavní fotky u nadpisu: www.svetsplhu.cz

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení
Sezóna motorek je tu: Co udělat pro maximální bezpečí? Sezóna motorek je tu: Co udělat pro maximální bezpečí?

Motocyklisté jsou při dopravních nehodách mnohem zranitelnější než řidiči ostatních vozidel. Nechrání je totiž žádná karoserie, bezpečnostní pás, ale pouze prvky pasivní bezpečnosti, které mají na sobě.

Den bezpečné Příbrami - už tento pátek! FOTO: Bezpečnostní akce a změny v pravidlech cyklistů Návykové látky značně ovlivňují schopnosti řidičů
Reklama
O Prokopské pouti bude J. A. Alis hájit březohorské stříbro před lapky O Prokopské pouti bude J. A. Alis hájit březohorské stříbro před lapky

Prokopská pouť v novodobé historii se na Březových Horách bude konat již po třiatřicáté. Na sobotu 2. a neděli 3. července je připraven bohatý program, při kterém bude otevřena inovovaná část hlavní expozice muzea.

Podívejte se na program KDJS a užijte si trochu kultury Jaká kultura nás čeká v KDJS v následujících dnech? Divadlo patří dětem!
Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem

Do Dakaru 2023 zbývá půl roku. Ale přípravy na další ročník legendárního dálkového závodu už se roztáčejí na plné obrátky. Posádka pilota Martina Macíka se těší na závodní rozcvičku během blížící se rally Baja Aragon.

Další Rallycross Cup v Sedlčanech! Příbramský půlmaraton startuje v sobotu Závodníci z Dakaru se potkají na soustředění v Sedlčanech a Přerově. Fanoušci budou u toho
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů

Po celé ČR vznikají aktivity, které pomáhají se začleněním nových sousedů z Ukrajiny. Stojí za nimi dobrovolníci, spolky, neziskové organizace i obce a pomáhají například se vzděláváním, připravují aktivity pro děti nebo propojují místní a nové sousedy pořádáním sousedských setkání.

Z Ukrajiny mezi nás. Nadace Via vyhlašuje grantovou výzvu pro začlenění nových sousedů Jarní online Srdíčkové dny pomáhají čtyřleté Adélce Startují zimní Srdíčkové dny! Stejně jako loni potrvají kvůli pandemii až do ledna
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední