Dnes je čtvrtek 04.06.2020

Po zásluze potrestáni

autor: Leopold Lojka

V podvečer, zrovna, když to v dílně v kamnech začalo slibně praskat, zazvonil telefon. Na odlehlejším místě se prý nachází koník, co už dva dny stojí bez jídla a vody, ve sněhu, pod stromem, na neoploceném pozemku.

Hubený, zarostlý, nevyčesaný, s boulí na čelisti a chodit nemůže, poněvadž má kopyta přerostlá jak šaškovské boty.

 

Silničáři spí a kamiony, jak je v tomto počasí jejich zvykem, stojí na dálnici u Humpolce. Počasí, že bych ani grínpísáka ven nevyhnal avšak já vyrážím vstříc novým závějím. Sněží. Říkají to i v autoradiu. Stěrače kmitají jak jen to dovedou. Něco pamatují, ale tohle ne.

 

Jestli to bude jen nejapný žert, aspoň odzkouším výkon mého terénního vozidla a nového zimního obutí.

 

Není to žert. Bohužel. Kontaktujeme Krajskou veterinární stanici a čekáme na inspektory.

 

Zimní cesta

 

Sněhem a křovím se dostáváme na krásné místo, které kazí útrpný pohled na nezaopatřeného koňského obyvatele.

 

Hnus velebnosti! Řekla by Kelišová. Snažíme se přijít na všechny neduhy smutně a rezignovaně stojícího koně. Mapujeme terén. Nikdo z nás pořádně neví, kde přesně jsme.

 

„Co tu děláte!" ozývá se ze tmy.

 

Přichází chlapík, majitel a hulvát v jedné osobě. Je dost nepříjemný. K inspektorům o trochu méně. Svítí nám do obličeje a následují klasické silné, hlasité a arogantní řeči. Kovář měl přijet minulý týden, ale je nemocen. Táák určitě... Jsme na cizím pozemku. Chce občanky. Chce pustit psy, kteří štěkají odněkud ze tmy.

 

Přistupuje ke mně, znovu mi svítí do obličeje, chce si mne prohlédnout a dožaduje se prokázání mé totožnosti. Snažím se zakrýt obličej.


„Kdo seš, tady nemáš co dělat ! Zažaluju tě ! Proč si je sem přivedl !"

 

Mezitím co si facebookové ochránkyně zvířat lakují nehty u televize, zde se schyluje přinejmenším k pořádné koulovačce. Ten 'člověk' mi nestoji ani zato, abych mu řekl, ze je blbec. Přesto mi začíná téct do bot. Ještě že mi co nevidět poštou přijdou nové a po dnešku možná i další pozvánka s červeným pruhem k zahájení přestupkového řízení.

 

Koník na sněhu

 

Jsme vykázáni dle platné legislativy. Inspektoři zahajují obvyklé martyrium, které jim ukládá administrativa a domlouvají se, jak nejlépe a nejefektivněji postupovat. Legislativa je teď pro ně spíše svazující přítěží. My ostatní neúředničtí jsme jen tiše vzteklí, že litera zákona a duch morálky nejsou jedno a to samé.

 

Loučíme se a já se trochu omlouvám, že jsem do toho všechny zatáhl.

 

V dílně v kamnech už to zase pěkně praská. Sněží. Říkají to v radiu, zatímco ten koník stále stojí pod stromem, na neoploceném soukromém pozemku. Snad ještě aspoň stojí.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Leopold Lojka

Leopold Lojka

Považuji se za společenského samotáře, melancholického cholerika, antikomunistu, potomka ze sedláckého a mlynářského rodu, nepochopeného provokatéra, odpůrce laických xenofobních názorů, obhájce přirozenosti a oponenta čecháčkovské stádnosti.


Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední