Dnes je pondělí 20.03.2023

O Prokopské pouti bude J. A. Alis hájit březohorské stříbro před lapky

datum: 29.06.2022
autor: VM

Prokopská pouť v novodobé historii se na Březových Horách bude konat již po třiatřicáté. Na sobotu 2. a neděli 3. července je připraven bohatý program, při kterém bude otevřena inovovaná část hlavní expozice muzea.

Prokopská pouť je s městem a Březovými Horami spojena od nepaměti, přičemž tradice oslavy patrona havířů sv. Prokopa byla přerušena po roce 1948. K obnovení Prokopské pouti došlo v roce 1990 z podnětu bývalých havířů a letos si o nadcházejícím víkendu budeme moci užít 33. ročník obnovené slavnosti.

 

„Pro Příbram je Prokopská pouť tradiční akcí, která zahajuje prázdniny. Jde nejen o zábavu, ale také o připomenutí tradic a nahlédnutí do historie. Věřím, že i v letošním roce si každý z návštěvníků najde to své v bohatém dvoudenním programu. Připravena je hudba, divadlo, šermíři, tanec a chybět nebude tradiční Čepobití a Hornická paráda,“ zve na 33. Prokopskou pouť starosta Jan Konvalinka.

 

Sobotní program začíná ve 14.00 na náměstí J. A. Alise a dole Marie, kde až do večerních hodin bude probíhat pódiový program. První den víkendových oslav by se neobešel bez tradičního Čepobití, průvodu, který bude vycházet ve 21.00 z náměstí T. G. Masaryka a do svého cíle, tedy na náměstí J. A. Alise, dorazí o hodinu později.

 

Průvodem - Hornickou parádou - začíná také nedělní program. Slavnostní průvod hornictva vyjde v 9.00 opět z náměstí T. G. Masaryka a cílem je březohorský kostel sv. Prokopa, u kterého bude v 10.30 sloužena polní mše. Po celý den bude opět připraven program souběžně na náměstí J. A. Alise, na dole Marie a od 14.00 také v areálu Ševčinského dolu.

 

Každoročně při Prokopské pouti je veřejnosti představena nějaká novinka Hornického muzea Příbram. „V letošním roce si připomínáme 290. výročí narození hormistra, huťmistra, horního správce a báňského rady Jana Antonína Alise. Tato osobnost je letos hlavním motivem tradičních dobových scének, které předvede Divadlo Tomáše Bílka a šermířské sdružení Adorea. Jak již bylo zmíněno, vždy se snažíme o Prokopské pouti předvést novinku. Pro letošní rok je to inovovaná část hlavní expozice o hornictví 19. století v cáchovně Ševčinského dolu,“ doplňuje informace Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram s dovětkem, že zmíněná dobová scénka bude humorně vyprávět o tom, jak J. A. Alis chránil před lapky březohorské stříbro převážené do císařské mincovny.

 

Pořádání akce je v gesci Městského kulturního centra, které spolupracuje s Hornickým muzeem Příbram, Spolkem Prokop a řadou dalších spolků a organizací. Zmíněné Hornické muzeum bude o víkendu otevřeno dle běžné otevírací doby a v neděli 3. července budou expozice, včetně podzemí, přístupné za symbolické vstupné 1 Kč.

 

Kompletní program Prokopské pouti najdete zde a vidět je také v kalendáři akcí na webu města Příbram: https://1url.cz/YrWo7

 

zdroj: Eva Švehlová, tisková mluvčí, město Příbram

zdroj foto: www.pribram.cz

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení
Hledáme kronikáře nebo kronikářku Hledáme kronikáře nebo kronikářku

Město Příbram hledá nového kolegu nebo kolegyni pro vedení kroniky města od roku 2023. Cílem je plynulé navázání na práci současné kronikářky, která ukončí svoji činnost na konci roku 2022.

Poznávejte Příbram s knížkou plnou slev! Sezóna motorek je tu: Co udělat pro maximální bezpečí? Den bezpečné Příbrami - už tento pátek!
Reklama
Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem

Do Dakaru 2023 zbývá půl roku. Ale přípravy na další ročník legendárního dálkového závodu už se roztáčejí na plné obrátky. Posádka pilota Martina Macíka se těší na závodní rozcvičku během blížící se rally Baja Aragon.

Další Rallycross Cup v Sedlčanech! Příbramský půlmaraton startuje v sobotu Závodníci z Dakaru se potkají na soustředění v Sedlčanech a Přerově. Fanoušci budou u toho
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů

Po celé ČR vznikají aktivity, které pomáhají se začleněním nových sousedů z Ukrajiny. Stojí za nimi dobrovolníci, spolky, neziskové organizace i obce a pomáhají například se vzděláváním, připravují aktivity pro děti nebo propojují místní a nové sousedy pořádáním sousedských setkání.

Z Ukrajiny mezi nás. Nadace Via vyhlašuje grantovou výzvu pro začlenění nových sousedů Jarní online Srdíčkové dny pomáhají čtyřleté Adélce Startují zimní Srdíčkové dny! Stejně jako loni potrvají kvůli pandemii až do ledna
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední