Dnes je neděle 04.12.2022

Mezinárodní zážitky v přírodě

datum: 05.08.2017
autor: Jiří Matouš ml.

Oddíl TOM Dumánci, jehož členové jsou původem ze Sedlčan, organizuje své historicky již třetí mezinárodní školení pro pracovníky s mládeží pod záštitou programu Erasmus+ – tentokrát na téma „outdoor activities”.

V termínu od 30. 7. do 7. 8. tráví skupinka 29 lidí ze Španělska, Portugalska, Itálie, Makedonie, České republiky, Slovenska, Polska, Rumunska a Lotyšska v Rekreačním areálu Blatnice v Jižních Čechách.

 

Program projektu „Feeling Outdoor” kombinuje přednášky, diskuze a aktivity v přírodě. Den začíná icebreakerem – krátkou pohybovou hrou, která má prolomit ledy a zvýšit pozornost účastníků. Po icebreakeru dají školitelé Ieva (Lotyšsko) a Vitalie (Moldavsko) podnět k diskuzi. Témata jsou různá. Mluvili jsme o vztahu mladých lidí k přírodě, ekologii, vzdělávání a o našich zkušenostech s prací s dětmi.

 

Erasmus+

 

Čas trávíme také v lese. Zkusili jsme si akrobatickou jógu, balancování na laně i noční hry. Potom účastníci zkoušeli také určité druh „meditace”, při kterém měli půl hodiny jíst jednu mrkev. Dosud jsem se vlastně nedokázala dozvědět, co bylo pointou, ale věřím, že to byl nezapomenutelný zážitek.

 

Erasmus+

 

Mezi bloky programu jsou tematické coffee breaks. O malé dobroty ke kávě se postará vždy jeden národní tým. Ochutnali jsme například lotyšské sušenky, slovenské sýry a italské pečivo a s příjemným napětím očekáváme, co dobrého pro nás připraví v následujících dnech.

 

První večer jsme trávili vyprávěním příběhů u táboráku, sdíleli jsme tak s ostatními své zážitky z pobytu v přírodě, ale zároveň se hodně zasmáli. Mně se nejvíc líbilo Marošovo vyprávění. Jako malý byl se skauty na nočním přechodu přes vojenské území. Oddíloví vedoucí neměli povolení ke vstupu, proto se museli schovávat před vojáky. Oblohu křižovaly blesky a světla hlídkovacích věží. Domů se skauti nakonec dostali bez úrazu, zážitek to ale byl silný.

 

Erasmus+

 

Druhý večer jsme hráli hry typické pro každou ze zemí. Největší úspěch měla slovenská hra „Mystery man“. Jeden hráč se schová do lesa a zahouká. Ostatní ho ve tmě podle světelných signálů hledají a snaží se k němu připlížit dřív, než si jich všimne. Znovu jsme se tak dostali do dětských let a zažili radost ze hry, pohybu venku i napětí z potemnělého lesa.

 

Erasmus+

 

Jedním z cílů projektu je dostat účastníky mimo jejich „komfortní zónu“. Proto nás dnes v noci čeká dvacetikilometrový orientační výšlap. Během něj budeme plnit výzvy, které jsme si pro sebe vymysleli. Já například budu hodinu chodit se zavázanýma očima a ráno se půjdu místních lidí zeptat, jestli by nám neuvařili kávu. Od ostatních lidí jsem také zaslechla něco o chození bez bot a koupání se v rybníce.

 

V druhé části týdne se více zaměříme na důvod, proč tady vlastně jsme – abychom si rozšířili obzory a zlepšili se v oblasti práce s mládeží. Pokusíme se zamyslet nad předchozími dny a nad tím, jak podobné zážitky co nejlépe zprostředkovat mladým lidem, se kterými pracujeme. Ve skupinách budeme vymýšlet vlastní aktivity a zkusíme je realizovat. Předpokládám, že po nočním výletu budu plná dojmů a námětů, a tak se k vám brzy vrátím s novinkami.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení
Hledáme kronikáře nebo kronikářku Hledáme kronikáře nebo kronikářku

Město Příbram hledá nového kolegu nebo kolegyni pro vedení kroniky města od roku 2023. Cílem je plynulé navázání na práci současné kronikářky, která ukončí svoji činnost na konci roku 2022.

Poznávejte Příbram s knížkou plnou slev! Sezóna motorek je tu: Co udělat pro maximální bezpečí? Den bezpečné Příbrami - už tento pátek!
Reklama
Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem

Do Dakaru 2023 zbývá půl roku. Ale přípravy na další ročník legendárního dálkového závodu už se roztáčejí na plné obrátky. Posádka pilota Martina Macíka se těší na závodní rozcvičku během blížící se rally Baja Aragon.

Další Rallycross Cup v Sedlčanech! Příbramský půlmaraton startuje v sobotu Závodníci z Dakaru se potkají na soustředění v Sedlčanech a Přerově. Fanoušci budou u toho
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů

Po celé ČR vznikají aktivity, které pomáhají se začleněním nových sousedů z Ukrajiny. Stojí za nimi dobrovolníci, spolky, neziskové organizace i obce a pomáhají například se vzděláváním, připravují aktivity pro děti nebo propojují místní a nové sousedy pořádáním sousedských setkání.

Z Ukrajiny mezi nás. Nadace Via vyhlašuje grantovou výzvu pro začlenění nových sousedů Jarní online Srdíčkové dny pomáhají čtyřleté Adélce Startují zimní Srdíčkové dny! Stejně jako loni potrvají kvůli pandemii až do ledna
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední