Dnes je čtvrtek 07.07.2022

Macík předjel většinu startovního pole. Šoltys opravuje v poušti

datum: 07.01.2022
autor: VM

Do 5. etapy Dakaru obě posádky týmu Big Shock! Racing vstupovaly znovu nabité energií od svých fanoušků.

Žlutý kamion Karel pilotovaný Martinem Macíkem, navigovaný Františkem Tomáškem a technicky podporovaný Davidem Švandou tentokrát zdolal 346 ostrých kilometrů na okruhu kolem Rijádu zcela hladce. I když čeští závodníci startovali jako téměř poslední, po povedené stíhací jízdě do cíle etapy přijeli na slušném 10. místě a v celkovém hodnocení jsou 11. Jejich týmové kolegy Martina Šoltyse, Romana Krejčího a Jakuba Jiřince ale na trati potkaly nečekané události. Stojí v poušti a dělají vše, co je v jejich silách, aby se jim podařilo opravit uložení kola a dostat se do cíle etapy. Všichni z týmu Big Shock! Racing věří, že se jim to podaří.

 

Martin Macík startoval jako téměř poslední, dojel 10.

Dakar je nepředvídatelný. Po pekelné 4. etapě dnes posádka Martina Macíka přijela později na start 5. etapy, protože mechanici do poslední chvíle pracovali na výměně jednoho z dílů. Ale pak už šlo vše hladce. Jakmile Iveco navigované Františkem Tomáškem vtrhlo na trať, nasadilo stíhací tempo a nechávalo za sebou jednoho soupeře za druhým. Zbrzdila ho jen jedna výměna pneumatiky. „Vyrazili jsme snad z úplně posledního místa a krájeli jsme jeden kamion za druhým. Trať byla hodně vyježděná, takže jsme my i kamion dostávali dost na zadek. Ale zvládli jsme to, myslím, dobře. Jeli jsme už totálně vyklidnění. Ferry všechny body krásně našel, i když byla navigace poměrně složitá. Šlo to dneska dobře,“ řekl Martin Macík, který se dál snaží o co nejlepší umístění. „Každý ujetý kilometr a vyřešená těžkost na Dakaru přináší zkušenosti, které nemáte šanci jinde získat. Tak my k Dakaru přistupujeme. Nemáme v plánu stěžovat si. Jedeme dál, co to dá, jsme ve hře o TOP 10 a současně sbíráme body ve světovém poháru, jehož je Dakar nově součástí,“ dodal Macík.

 

Martin Šoltys opravuje v dunách

Macíkův kamion s číslem 503 na trase také několikrát zastavil u spřátelených posádek. „Zastavovali jsme u kluků z Italtrans Racing týmu a pomáhali jim. A pak i u Martina Šoltyse. Kluci opravovali v dunách Arnošta. Ale nedokázali jsme jim bohužel moc pomoci, neměli jsme u sebe ani potřebné díly. Věřím, že to zvládnou vyřešit a dojedou do cíle,“ popisoval mechanik David Švanda. A Martin Macík doplnil: „Kluci stojí uprostřed dun. Vypadalo to, že po větším skoku se něco stalo s uložením levého předního kola. Všichni na ně myslíme, nebude to jednoduché, ale čekáme, že se objeví v cíli.“

 

Bezesné dakarské noci přicházejí

Po extrémní 4. etapě většina mechaniků přes noc vůbec nespala. „Kluci jsou rozdělení do skupinek a každá má na starost svou specializaci – nápravy, motory, převodovky, pneumatiky... Současně každý ze 4 kamionů, o které se staráme, má svého hlavního mechanika. To je člověk, který byl u stavby auta a zná ho do posledního šroubku. Po návratu posádek do bivaku každý ví, co má dělat. Kluci se hned vrhají do práce a servis probíhá někdy až do rána,“ popisuje mechanik David Švanda. Tým MM Technology se na Dakaru stará o Karla a Arnošta – kamiony domovského Big Shock! Racingu. A také o Vincenza a Niciase, speciály spřátelených týmů Project 2030 a Italtrans Racing, vyrobené v Sedlčanech. Parta ostřílených profíků doplněná novými posilami v posledních dnech odvádí výbornou práci a patří jí za to velký dík.

 

macek

 

 

zdroj: Nikola Kužílková, PR Manager, Big Shock! Racing

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení
Sezóna motorek je tu: Co udělat pro maximální bezpečí? Sezóna motorek je tu: Co udělat pro maximální bezpečí?

Motocyklisté jsou při dopravních nehodách mnohem zranitelnější než řidiči ostatních vozidel. Nechrání je totiž žádná karoserie, bezpečnostní pás, ale pouze prvky pasivní bezpečnosti, které mají na sobě.

Den bezpečné Příbrami - už tento pátek! FOTO: Bezpečnostní akce a změny v pravidlech cyklistů Návykové látky značně ovlivňují schopnosti řidičů
Reklama
O Prokopské pouti bude J. A. Alis hájit březohorské stříbro před lapky O Prokopské pouti bude J. A. Alis hájit březohorské stříbro před lapky

Prokopská pouť v novodobé historii se na Březových Horách bude konat již po třiatřicáté. Na sobotu 2. a neděli 3. července je připraven bohatý program, při kterém bude otevřena inovovaná část hlavní expozice muzea.

Podívejte se na program KDJS a užijte si trochu kultury Jaká kultura nás čeká v KDJS v následujících dnech? Divadlo patří dětem!
Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem

Do Dakaru 2023 zbývá půl roku. Ale přípravy na další ročník legendárního dálkového závodu už se roztáčejí na plné obrátky. Posádka pilota Martina Macíka se těší na závodní rozcvičku během blížící se rally Baja Aragon.

Další Rallycross Cup v Sedlčanech! Příbramský půlmaraton startuje v sobotu Závodníci z Dakaru se potkají na soustředění v Sedlčanech a Přerově. Fanoušci budou u toho
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů

Po celé ČR vznikají aktivity, které pomáhají se začleněním nových sousedů z Ukrajiny. Stojí za nimi dobrovolníci, spolky, neziskové organizace i obce a pomáhají například se vzděláváním, připravují aktivity pro děti nebo propojují místní a nové sousedy pořádáním sousedských setkání.

Z Ukrajiny mezi nás. Nadace Via vyhlašuje grantovou výzvu pro začlenění nových sousedů Jarní online Srdíčkové dny pomáhají čtyřleté Adélce Startují zimní Srdíčkové dny! Stejně jako loni potrvají kvůli pandemii až do ledna
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední