Dnes je pondělí 20.03.2023

Jeden z nejstarších sedlčanských ochotníků slaví pětasedmdesátiny

datum: 18.01.2014
autor: HS

Jaroslav Mrvka má v kalendáři na sobotu 18. ledna jistě poznamenanou hvězdičku s letopočtem 1939. Jeden z nestorů sedlčanských ochotníků oslaví již své třičtvrtěstoletí.

Života běh

Vlastně ani není sedlčanský rodák. Přišel totiž na svět v nemocnici v Prčici. Po dobu války se rodina přestěhovala do Petrovic, ale malý Jarda ji strávil ukrytý na Moravě. Velká část příbuzných byla totiž internována v Terezíně, kde jich také většina zemřela. Po roce 1945 se Mrvkovi přestěhovali do Sedlčan, kde si tatínek otevřel zubařskou praxi. Po maturitě na sedlčanské jedenáctiletce následovala večerní průmyslovka, vojna a v roce 1960 nástup do Sedlčanských strojíren. Zde Jaroslav Mrvka strávil v podstatě celý svůj profesní život. STROS totiž opustil až v roce 2000 odchodem do předčasného důchodu.

 

Aktivní důchodce

I po odchodu „na odpočinek“ nezůstal náš oslavenec sedět na židli a pozorovat život jen oknem. Zůstává aktivním členem bývalého Svazarmu – současného Autoklubu, předsedou místní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu a především sedlčanským ochotníkem.

 

Ochotníkem tělem i duší

„Poprvé jsem si zahrál se místními ochotníky v roce 1954,“ vzpomíná Jaroslav Mrvka. Tehdy ve škole přišel do třídy pan učitel Macák a zeptal se: „Kluci, kdo by si chtěl zahrát divadlo?“ Ochotníci tehdy připravovali inscenaci Tylovy zpěvohry Paní Marijánka matka pluku. Začínající ochotník Mrvka se nechal zlákat do role jednoho z vojáků. Pak již se stala jeho herecká účast na představeních samozřejmou. S příchodem režiséra Míly Stibora řečeného „Kulda“ se dostavily i větší role.

 

Hašlerky a Podskalák

Jako milovník Hašlerových písniček se Jaroslav Mrvka rozhodnul o pokus vytvoření pásma těchto skladeb propojenou příběhem o jejich vzniku. Na podzim 2009 uvedli ochotníci s úspěchem hudební pásmo pod názvem Staropražské písničky Karla Hašlera právě v režii Jaroslava Mrvky. Inscenace měla nečekaně velký ohlas i mezi mladou generací a hrála se nejen v Sedlčanech, ale měla i několik repríz v okolí.

 

 

„Po Hašlerkách jsem se rozhodnul k režii ještě jednou,“ vzpomíná Mrvka režisér. Následovala tedy lidová hra se zpěvy a tanci Podskalák, která měla rovněž osm repríz.

 

Předsedou dlouhých 23 let

V roce 1991 získali sedlčanští ochotníci poprvé samostatnost – vlastní právní subjektivitu. Od data založení Spolku divadelních ochotníků Sedlčany, to je 23 let, stojí v jejich čele právě Jaroslav Mrvka. Je symbolické, že právě letos se chystá do ochotnického důchodu. „Chtěl bych vyčkat do jarní valné hromady a tam předat štafetu někomu mladšímu,“ svěřil se mi dlouholetý předseda sedlčanských ochotníků. „Každý člověk by měl vědět, kdy má skončit a uvolnit místo mladším. Rád pomohu ve výboru. Přál bych si zůstat i jako herec menších rolí. Na ty mi ještě stačí paměť i dech.“

 

Nekrásnější role a „veselé historky z natáčení“

„Nejraději vzpomínám na roli Čuřila ve hře Študáci a kantoři. Ta mi asi seděla nejvíce. Tenkrát mi bylo asi třiatřicet let.“ Druhou rolí, na kterou Jaroslav Mrvka rád vzpomíná byl švec Habršperk ve Stroupežnického hře Naši furianti. Těžká chvíle čekala herce při Gogolově Revizorovi, když byla na nápovědě Irenka Čedíková. „Měl jsem poměrně obsáhlou roli a jak to tak bývá, přišlo okno. Co okno – výkladní skříň. Zamířil jsem tedy pomalu na pravou stranu k nápovědě a vysílal zoufalé pohledy o pomoc. Irenka se na mě tak hezky usmívala a ve chvíli, kdy už jsem byl úplně zpocený mi sdělila ´Nauč se roli´.“ Ve hře Uličnice měl Jaroslav Mrvka na forbíně výstup s Renatou Liškovou. „Já hrál koktavého a společně jsme měli zazpívat písničku o kanárkovi. Co jsem však netušil, že Renata přinese na scénu klec s umělým kanárkem, který bude mluvit. Když jsem chtěl nasadit ke zpěvu, začal kanárek povídat a v tu chvíli bylo hotovo. Pro smích jsem nebyl schopen pomalu pokračovat.“

 

Sedlčanští divadelní ochotníci mají již od roku 1841 své pevné místo na místní kulturní scéně a Jaroslav Mrvka se na divadelních prknech pohybuje již neuvěřitelných 60 let. Popřejme mu tedy společně k narozeninám ještě mnoho sil, elánu i krásných rolí.

 

FOTO: archiv Jaroslava Mrvky

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Další fotografie

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení
Hledáme kronikáře nebo kronikářku Hledáme kronikáře nebo kronikářku

Město Příbram hledá nového kolegu nebo kolegyni pro vedení kroniky města od roku 2023. Cílem je plynulé navázání na práci současné kronikářky, která ukončí svoji činnost na konci roku 2022.

Poznávejte Příbram s knížkou plnou slev! Sezóna motorek je tu: Co udělat pro maximální bezpečí? Den bezpečné Příbrami - už tento pátek!
Reklama
Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem Pro Macíka už se staví závodní kamion na Dakar 2023. Arnošt se stane požárníkem

Do Dakaru 2023 zbývá půl roku. Ale přípravy na další ročník legendárního dálkového závodu už se roztáčejí na plné obrátky. Posádka pilota Martina Macíka se těší na závodní rozcvičku během blížící se rally Baja Aragon.

Další Rallycross Cup v Sedlčanech! Příbramský půlmaraton startuje v sobotu Závodníci z Dakaru se potkají na soustředění v Sedlčanech a Přerově. Fanoušci budou u toho
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů Učebnice nebo aktivity pro děti. Nadace Via pomáhá se začleněním nových sousedů

Po celé ČR vznikají aktivity, které pomáhají se začleněním nových sousedů z Ukrajiny. Stojí za nimi dobrovolníci, spolky, neziskové organizace i obce a pomáhají například se vzděláváním, připravují aktivity pro děti nebo propojují místní a nové sousedy pořádáním sousedských setkání.

Z Ukrajiny mezi nás. Nadace Via vyhlašuje grantovou výzvu pro začlenění nových sousedů Jarní online Srdíčkové dny pomáhají čtyřleté Adélce Startují zimní Srdíčkové dny! Stejně jako loni potrvají kvůli pandemii až do ledna
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední