Dnes je čtvrtek 04.06.2020

Jablko ze stromu poznání

autor: Leopold Lojka

Příhoda o zuboženém koníkovi vzbudila veřejnou vlnu nevole proti tomuto typu „chovatelů" zvířat. Z mé strany se nejednalo ani tak o popsání jakéhosi hrdinského občanského činu, nebo naopak o popsání činu lidské zvůle a fakty zahlcený detailní popis situace.

Trochu jsem doufal, že si z celé události vyvodíme víc, než jsem napsal. Ne vždy se tak stalo. Zase se píše, dále se žvaní a zase zůstáváme pouze u kritiky úředníků, inspektorů, občanů, sousedů i zákonodárců. My sami zůstáváme z obliga.

 

Osobně vidím problém v něčem jiném. Lidé s malými i většími morálními a etickými prohřešky jsou všude mezi námi. Sedí s námi u jednoho stolu, pijí pivo, stojí ve frontě na poště a my je zdravíme, bavíme se s nimi a tím jim vyjadřujeme veřejnou podporu a toleranci. Poté to doháníme sdílením na sociálních sítích, peticemi, v lepším případě demonstrováním.


„Hele Fando, kdo je ten chlapík, co sedí támhle v rohu?“

 

„To je Pepík, moc hodnej chlap.“

 

Nakonec se dozvíte, že ten hodnej Pepík topí třikrát za rok koťata, jelikož není schopný si nechat za pár stovek svoji kočku vykastrovat.

 

Na vině jsou možná inspektoři a jiné dozorčí orgány. Ale my neseme stejnou míru vinu. Byrokratický aparát pouze dodržuje platnou legislativu vytvořenou zákonodárci, které ovšem (ne)volíme my, obyčejní lidé stejně jako páni úředníci.

 

Nevěřím na revoluci shora. Na to, že jakýkoliv dobrý zákon může změnit špatnou společnost. Věřím však, že jakákoliv dobrá společnost, může změnit špatný zákon.

 

Jenže, potřebovala by dobrá společnost zákony? Noooo, kdyby byla opravdu dobrá...

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Leopold Lojka

Leopold Lojka

Považuji se za společenského samotáře, melancholického cholerika, antikomunistu, potomka ze sedláckého a mlynářského rodu, nepochopeného provokatéra, odpůrce laických xenofobních názorů, obhájce přirozenosti a oponenta čecháčkovské stádnosti.


Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední