Dnes je pondělí 18.02.2019

Fronta na londýnské ambasádě zapříčiněna sedlčanskými studenty

datum: 11.12.2017
autor: Jiří Matouš ml.

Již po několikáté se studenti GaSOŠE vydali obdivovat krásy Velké Británie. Tentokráte ovšem nebyla tato týdenní exkurze jen tak ledajaká.

Jelikož se konala od 14. do 21. října, a v posledních dvou dnech probíhaly v České republice volby do Poslanecké sněmovny, okořenila si více než polovina zúčastněných studentů zájezd o návštěvu velvyslanectví v Londýně.

 

Cílem exkurze byla především západní Anglie a Wales. Původně bylo v plánu strávit první den v Londýně, a pak se pomalu přesouvat na západ. Kvůli volbám byl ale nakonec zvolen postup opačný. V sobotu 14. října v 9 hodin vyrazil dvoupatrový autobus s více než 70 pasažéry na dlouhou cestu přes Německo, Belgii, Francii, trajektem přes Lamanšský průliv, a dále již po anglické pevnině až do hlavního města Wallesu, Cardiffu. Na programu dalších dní byla například města Bristol, Glastonbury, Wells nebo také Exmoorský národní park. Noci trávili studenti po menších skupinkách u britských rodin, kde nejen poznávali jiný styl života a kulturu, ale i zdokonalovali své schopnosti v anglickém jazyce. Ke konci týdne už se přibližovali Londýnu a navštívili vyhlášenou památku Stonehenge nebo víkendové sídlo královny Alžběty II. Windsor. Poté už se na jednu noc přesunuli k jiné rodině žijící na okraji Londýna. Poslední den, pátek 20. října, už byl věnován jedině hlavnímu městu.

 

Ráno byli žáci rozděleni do dvou skupin, aby byla prohlídka města účinnější jak pro ně samotné, tak i pro profesory s průvodkyněmi, kterým se menší skupiny hlídají přeci jen o něco lépe. Na programu byly typické londýnské památky jako budovy Parlamentu, Westminsterské opatství, Buckinghamský palác či Trafalgarské náměstí. Kolem poledne se obě skupiny opět sešly, a znova se rozdělily, tentokráte však na voliče a nevoliče. Mladší studenti pak mířili na návštěvu londýnských muzeí a ti starší i s profesory na velvyslanectví České republiky v Londýně, které sídlí nedaleko Hyde Parku.

 

London

 

K přepravě jsme využili služby metra, a čím více jsme se blížili volební místnosti, tím více rodilých Čechů jsme potkali. Bylo příjemné potkávat po celém tom týdnu opět sice cizí, ale české tváře a slyšet jejich přirozenou češtinu. Ambasáda nejspíše vůbec neočekávala takovou kopu lidí najednou, a když už část z nás byla uvnitř, vyšel zaměstnanec velvyslanectví s prosbou, abychom kvůli menším prostorům počkali venku. Následně jsme byli bodyguardem vpouštěni dovnitř zhruba po pěti. Tam jsme ještě chvíli čekali na recepci a poté už jsme pokračovali do samotné volební místnosti. Abychom mohli vůbec volit v Londýně, bylo třeba si ještě v České republice zařídit takzvaný voličský průkaz. Ten jsme tedy předložili společně s občanským průkazem, nebo cestovním pasem. Naše nacionály byly zapsány do archu a členové volební komise nám předali speciální hlasovací lístky s obálkou. Poté už klasicky následoval vstup za plentu, které ještě předcházelo další, ale už opravdu krátké čekání, vložení vybraného volebního lístku do obálky a vhození obálky do urny za dozoru zvláštní okrskové volební komise.

 

Jakmile všichni odvolili a sešli se před ambasádou, přesunuli jsme se za druhou, nevolební skupinou k muzeím a odtud pokračovali na plavbu lodí po řece Temži, což bylo ještě s následným pohledem na večerní osvětlený Londýn z Greenwichského parku nádherné zakončení našeho výletu. Poté už jsme se jen odebrali do našeho autobusu a vyrazili směr Sedlčany. Na zpáteční cestu jsme místo trajektu využili Eurotunel, který se nachází v průměrné hloubce 45 metrů pod mořským dnem, a domů jsme dorazili v sobotu 21. října v odpoledních hodinách.

 

Pro většinu z nás to bylo vůbec poprvé, co jsme mohli jít k volbám a pomáhat tak tvořit českou historii. Samotný zážitek se samozřejmě zmnohonásobí, když to poprvé uděláte v cizině, a ještě ke všemu v takové světové metropoli, jakou Londýn je. A také je samozřejmě ještě příjemnější, když tomu předchází týden poznávání nové kultury s přáteli.

 

Zdroj a foto: Hanka Pinkasová GaSOŠE Sedlčany

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení

bilomodra-sales-green-button-refinancujte-s-kytkou-roboto-300x250.jpg

Paní Marie oslavila v příbramské LDN 104. narozeniny Paní Marie oslavila v příbramské LDN 104. narozeniny

Mezi gratulanty se připojil i předseda představenstva MUDr. Stanislav Holobrada. Narodila se ještě před založením Československa, jehož výročí si v těchto týdnech připomíná veřejnost.

Na silnicích to bude „houstnout” Nejvíc se budou v létě opravovat silnice na Praze-východ, Kutnohorsku a Benešovsku TOPTRANS hledá zaměstnance
Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední