Dnes je čtvrtek 20.01.2022

FOTO: Dakar 2022 zažije invazi závodních kamionů ze Sedlčan!

datum: 22.11.2021
autor: VM

Martin Macík starší, šéf týmu Big Shock! Racing, se svým týmem MM Technology pro Rallye Dakar 2022 sestrojil pět závodních kamionů.

Tři z nich jsou úplně nové a vznikly během posledního roku. Za tým Big Shock! Racing bude startovat Karel, Iveco Powerstar pilotované Martinem Macíkem mladším. Druhým týmovým želízkem v dakarském ohni bude Arnošt, nejnovější letošní model řízený Martinem Šoltysem. Ale v závodních strojích od Macíků na trať Dakaru 2022 vyjedou i další týmy. Chybět opět nebude Maurik van den Heuvel v kamionu postaveném na podvozku ze Sedlčan. V novém modrém speciálu sestrojeném v sedlčanském zázemí se sveze i italská posádka Italtrans Racing Team. A nejnovějším překvapením je právě dokončený bílý kamion pro holandský Project2030. Jeho pilot Kees Koolen už brzy představí své plány pro následující ročníky legendárního závodu.

 

Povezeme 110 pneumatik

Martin Macík starší se svým týmem mechaniků bude pro všech 5 závodních kamionů během Dakaru 2022 zajišťovat také technický servis. Zručnost, vynalézavost, píle a improvizační schopnosti českých mechaniků už se na Dakaru stávají pověstnými. Bonusem je jejich stále dobrá nálada a klid, který dokáží zachovat i v dramatických situacích, o něž na Dakaru není nouze. Zájem o jejich práci proto setrvale stoupá. „Všechny nové vozy vycházejí z totožného vývoje, jsou postavené na bázi úspěšného Karla. Ale současně si každý z partnerů zadal určitá specifika, která jsme při stavbě naplnili. Nejnovější bílý vůz pro holandský tým je například o 30 cm delší než všechny ostatní. Důvod zatím ještě nemůžu prozradit, ale podobné výzvy nás baví,“ popisuje Martin Macík starší. Současně však vozy mají základní díly totožné a v rámci servisu tak bude možné snadno spolupracovat. Big Shock! Racing proto pro příští Dakar posiluje svou výpravu. „Přibydou 3 nová doprovodná vozidla Iveco, ve kterých povezeme dostatek náhradních dílů včetně neuvěřitelného množství pneumatik, asi 110 kusů. Jednu z asistencí dokonce přestavujeme na legendární bydlík. A posílili jsme i partu mechaniků, bude nás celkem 36,“ popisuje palubní mechanik David ŠvandaMartin Macík mladší doplňuje: „Samozřejmě, každý tým na Dakar jede za svým cílem. Ale během roku jsme byli v kontaktu, známe se, a vznikají tak přátelské vztahy. Věřím, že se v případě potřeby projeví i na trati v Saúdské Arábii.“

 

macek

 

Na Dakaru už jsme toho za 20 let zažili dost. Zkušenosti promítáme do našich aut

Pro Martina Macíka staršího bude příští Dakar už 20. v pořadí. Vše začalo, když spolu s Láďou Fajtlem, který je dodnes oporou týmu, v roce 2002 opravili legendární liazku vytaženou z kopřiv a vyrazili s ní poprvé závodit na Dakar 2003. „Úvodní prolog vedl ve Valencii po pláži, kde jsme ve strouze urazili listy vrtule k chlazení. Náhradní díl jsme samozřejmě neměli. Takže jsme na místě sehnali hliníkové lopaty. Z nich jsme vystříhali listy a ty jsme přišroubovali na střed vrtule,“ vzpomíná Láďa Fajtl na úplné začátky. Dnes už je vše jinak. Během 20 let dakarských startů Martin Macík starší postavil nižší desítky závodních kamionů. Jeho vývoj se s každou další generací a nově nabytými zkušenostmi posouvá o krok dál. Tým se postupně rozšiřoval, přibyli mechanici, inženýři, konstruktéři, vývojáři motorů. Dnes je sedlčanské zázemí místem, kde nejúspěšnější netovární dakarský tým vyvíjí nerozbitné závodní kamiony, které bodují v nejextrémnějším motoristickém závodě světa. Na svém kontě už mají vyhrané dakarské etapy, vítězství v Baja Aragon, Baja Poland, Rallye du Maroc nebo dvě čtvrtá místa v celkovém hodnocení Dakaru. A zdá se, že během 44. ročníku slavného závodu se Martin Macík starší se svou konstrukční a vývojovou dílnou MM Technology stane jedním z hlavních dodavatelů závodních kamionů.

 

macek

 

Přijďte se na české závodní stroje podívat

Fanoušci, kteří budou mít chuť prohlédnout si závodní i doprovodná vozidla týmu Big Shock! Racing na vlastní oči, dostanou možnost v neděli 28. listopadu. Na sedlčanském náměstí T. G. Masaryka bude kompletní vozový park k dispozici těsně před odjezdem do přístavu v Marseille, odkud technika popluje do Saúdské Arábie. Na místě bude jako vždy i kompletní tým Big Shock! Racing, jehož členové si s fanoušky rádi popovídají o všem, co je bude k Dakaru zajímat.

 

zdroj: Nikola Kužílková, PR Manager, Big Shock! Racing

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články
FOTO: Macík vybojoval další pódium, byl 2. nejrychlejší

Pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a palubní mechanik David Švanda v Karlovi, kamionu sestrojeném v Sedlčanech, v poslední etapě Dakaru vybojovali parádní 2. etapovou pozici

pokračování...


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení
Aquapark po předběžných tržních konzultacích Aquapark po předběžných tržních konzultacích

Rekonstrukce aquaparku se plánuje několik let. Původní „velký“ projekt byl upraven, byly vypořádány připomínky veřejnosti, proběhly předběžné tržní konzultace...

Pozor, senioři jsou v ohrožení! Předejte svým blízkým tuto zprávu Svátek Tří králů bude letos bez průvodu V Brdech i letos vznikne systém tras pro běžkaře
Reklama
KDJS vás v novém roce zve na další kulturní akce! KDJS vás v novém roce zve na další kulturní akce!

I v roce 2022 se budeme snažit udržet téměř již tradici a před víkendem vás pozvat na nejbližší kulturní akce, které jsou připraveny v KDJS Sedlčany.

Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Regionální betlémy v sedlčanském muzeu! Kultura nekončí! Co chystá KDJS na další dny?
FOTO: Macík vybojoval další pódium, byl 2. nejrychlejší FOTO: Macík vybojoval další pódium, byl 2. nejrychlejší

Pilot Martin Macík, navigátor František Tomášek a palubní mechanik David Švanda v Karlovi, kamionu sestrojeném v Sedlčanech, v poslední etapě Dakaru vybojovali parádní 2. etapovou pozici

Dakar 2022: Macík je zpět mezi 10 nejrychlejšími Macík předjel většinu startovního pole. Šoltys opravuje v poušti V 1. dakarské etapě si Macík se Šoltysem užili adrenalin
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední