Dnes je pondělí 13.07.2020

Domobrana po Švejkovsku

autor: Leopold Lojka

Víkend. To se vždycky někde zakecám. Někdo k nám nahlédne přes plot a najednou je z toho hodina.

Přivezl jsem známému do stodoly balík sena pro králíky, naservíroval na připravenou zánovní paletu a abych se nezakecal, nechal jsem běžet traktor. Chovatelé králíků vůbec mají k senu mnohem lepší a citovější vztah, než kdokoliv jiný. Přebírají těm ušatým potvorám skoro každé stéblo.

 

Přes hluk motoru se přeřváváme a handlujeme cenu. Trvám na tom, že za dopravu nic nechci. A zakecáme se. Jak králíkům chutnají taková a taková stébla a že minule ten balík vypadal hůře, ale jen na povrchu. Uvnitř to prý stálo zato. A že kdyby to seno bylo pokaždé tak pěkné, že už by nemusel sušit, bral by seno ode mne a na louku vyháněl přes léto ovce.


„Myslíš, že tam jsou ty rusáci nebo ne,“ vypadne z něj.

 

„Jako kde,“ rozhlížím se raději po stodole, zda někde z haraburdí nevyčuhuje kalašnikov.

 

„Na Ukrajině,“ snaží se překřičet motor zetoru.

 

Netuším a pořádně neví ani generálové ze Severoatlantické aliance.

 

To už musí bejt něco, když i chovatelé králíků dumají nad tím, zda má pravdu car nebo NATO. Cestou domů přemýšlím, jak to tedy je. Jedna věc mi není jasná. Kde ti údajní dobrovolní separatisté vzali zbraně, kulomety, děla a tanky.

 

Já mám třeba doma narkotizační pušku poháněnou malými bombičkami plněnými stlačeným CO2. Má celkem šlehu. Když se při míření přesně spočítá snos šipky, může dobrý střelec trefit bejka i na sedmdesát metrů. Poté je dobré nechat objekt nerušeně v klidu, schovat se do křoví a zapálit si retko. Do půl hodiny by měl objekt usnout.

 

Mojmír z Nové Vsi má jateční pistoli. Jezdí s ní po zabíjačkách a zabíjí prasata. Říkal, že měl za komančů do toho maďarský nábojky. S těma, když se pistole přiložila pořádně k hlavě a přitlačilo, zabilo to i tažného valacha.

 

Malej Jeník má zase vzduchovku. Von už vlastně není tak malej, v říjnu mu bylo patnáct. Sehnal jsem do té flinty kalibrované diabolky, s kterejma prostřelil okno v kolně u nich na dvorku. Dostali jsme voba dva strašně za uši od jeho mámy.

 

Nejlíp je na tom Leoš. Nimrod. Má brokovnici, kulovnici i malorážku brněnské výroby. Jenže je vzhledem ke své váze chabrus na nohy. Hůř chodí, auto nechává pod posedem a když se hrabe na kazatelnu, je to hotová groteska.

 

Kdyby se teda něco šustlo, arzenál by byl. Ale jestli bych si troufl postavit se u Mariopolu ukrajinskému dělostřeleckému a tankovému pluku 'Děpr-1'?

 

Spíš ne. Zavrtal bych se i se svou narkotizačkou do prvního balíku sena, co bych viděl na poli, uvedl se do narkózy a počkal až to přejde.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Leopold Lojka

Leopold Lojka

Považuji se za společenského samotáře, melancholického cholerika, antikomunistu, potomka ze sedláckého a mlynářského rodu, nepochopeného provokatéra, odpůrce laických xenofobních názorů, obhájce přirozenosti a oponenta čecháčkovské stádnosti.


Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední