Dnes je pondělí 18.02.2019

Den řemesel ve skanzenu

datum: 16.07.2017
autor: Jiří Matouš ml.

Ve Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočce Hornického muzea Příbram, se v  sobotu 22. července uskuteční jubilejní 10. ročník Dne řemesel, největší kulturní a doprovodné akce v rámci návštěvní sezóny.

Oproti dosavadním zvyklostem (Den řemesel se dosud ve skanzenu konal vždy předposlední sobotu v srpnu) byl však termín akce posunut o měsíc dříve a zahrnut do rámce Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska organizovaných Středočeským krajem.

 

Podobně jako v uplynulých letech, i letos bude jeho tematickou náplní představení tradičních řemesel a výrobních technik spjatých s venkovským hospodářstvím a lidovým stavebnictvím. Opět se mohou návštěvníci podívat na takové činnosti, jako je tesařství, kamenictví, řezbářství, provaznictví nebo včelařství a svíčkařství. Předvedena bude výroba keramiky (na hrnčířském kruhu i zaléváním do forem), hliněných omítek, skleněných vinutých perlí, proutěných košíků, věcí z kukuřičného šustí a dřevěných násad. Součástí programu bude též řezání klád na katru, pečení chleba v peci, předení na kolovrátku a pečení tradičních perníků. Zájemcům bude podán výklad k chodu mlýna a pily na vodní pohon nebo k typologii seker. Představeno bude rovněž klempířství, kamnářství a lidové bylinkářství. Přítomen bude též flašinetář.

 

Novinkou letošního Dne řemesel bude předvádění kovářského řemesla přímo v objektu kovárny. Dále budou moci návštěvníci nově shlédnout také obsluhu šlapacího soustruhu.

 

Program Dne řemesel začíná v 10 hodin a končí v 17 hodin. Po celý den (9 – 18 hodin) je možná prohlídka všech objektů a expozic ve skanzenu (výjimečně v tento den individuálně bez průvodce).

 

Vstupné 40 Kč dospělí, 20 Kč děti, senioři, studenti, 100 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 2 až 4 děti)

 

Po celý den si mohou návštěvníci zakoupit výrobky a produkty od předvádějících řemeslníků (např. keramické suvenýry, med, medovina). Zajištěno bude občerstvení a doprovodný kulturní program.

 

Zdroj a foto: Pavel Hynčica, Skanzen Vysoký Chlumec

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Nejčtenější články


Nejnovější blogy
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

pokračování...
reklamní sdělení

bilomodra-sales-green-button-refinancujte-s-kytkou-roboto-300x250.jpg

Paní Marie oslavila v příbramské LDN 104. narozeniny Paní Marie oslavila v příbramské LDN 104. narozeniny

Mezi gratulanty se připojil i předseda představenstva MUDr. Stanislav Holobrada. Narodila se ještě před založením Československa, jehož výročí si v těchto týdnech připomíná veřejnost.

Na silnicích to bude „houstnout” Nejvíc se budou v létě opravovat silnice na Praze-východ, Kutnohorsku a Benešovsku TOPTRANS hledá zaměstnance
Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední