Dnes je čtvrtek 04.06.2020

Brzdou, smrti navzdory

autor: Leopold Lojka

Vnitřně asocializuji. Jak málo mohlo chybět a skončil jsem v zařízení, kam chodí děti, co jim standardní ani nadstandardní školy nemají co nabídnout a ony nemají co nabídnout školám.

Na základce jsem již na počátku první třídy usedl, na doporučení pedagogů, v pedagogicko-psychologické poradně. V té době se nikdo s ničím nemazal. Moc diagnóz na výběr nebylo, a tak mi nějakou vylosovali.

 

Ve druhé třídě mi babička mého nejlepšího kamaráda Ctirada Majera domlouvala před školou, abych už ho netahal do žádných průšvihů. Já doma zase tvrdil, že mě tahá do průšvihů on. A co s námi dál? Na prvním stupni základky můžete přejít buď do školy zvláštní, a nebo rovnou do pasťáku. V páté třídě jsem konečně unikl. Na gymnázium.

 

Tuto etapu považuji zpětně jako můj první životní omyl. Možná druhý. První byl ten, když jsem si jako sedmiletý po přestěhování do nového bytu vybral pokoj s balkónem a ne ten s výhledem na Hradčany. Na balkóně se sice dalo kouřit, ale Hradčany jsou Hradčany.

 

Na gymplu jsem si dopřál pouze pět let působení. Na maturitu jsem nedosáhl. Moje vzdělávání probíhalo ve třech etapách, které se dají rozlišit dle doslovných poznámek učitelů na tyto tři etapy:

1) Nedaří se nám ho motivovat

2) Měl by trochu ubrat

3) Brzda společnosti

 

V té době byl již kamarád Ctirad na odvykací kúře v Bohnicích.

 

Další pokusy mé i pokusy státu a rodičů o dosažení jakéhokoliv jiného vzdělání byly marné.

 

První pracovní štace byla v domově důchodců, na pátém, posledním patře se sedmdesáti pacienty. Šesté patro nebylo. Místo něj bylo nebe. Kdo neměl Alzheimera, měl Parkinsona, kdo neměl Parkinsona, nemohl chodit.To byla pořádná škola za pět táců čistýho. Tam jsem se naučil více, než za celou dobu ve škole.

 

Tehdy si už ve Vinařicích odpykával Ctirad Majer první rok za loupežné přepadení. Jak sám hrdě říkal za „eLPéčko“.

 

Na pověstném pátém patře jsme byli jen dva muži. Já a ňákej Mirek Heřman. Mírek byl málomluvný padesátník, avšak velice sečtělý a vzdělaný člověk. Asi mě zprvu považoval za vetřelce, který mu vnikl do rajónu, který obýval bez přestávky třicet let. K mému štěstí mě během krátké doby přijal, jelikož na denní hygienu desítek nemohoucích je potřeba spolupráce. Bez té to nejde.

 

Miroslav Heřman byl člověk, který pocházel z buržoazní rodiny. Po návratu od PTP sháněl práci v okolí bydliště. Vzhledem k jeho kádrovému posudku moc možností neměl. Nastoupil tedy na páté patro. Bylo Bohem zapomenuté a panu Heřmanovi vyhovovalo, že i na něj Bůh zapomene a on zapomene na Boha.

 

Při nedobrovolné návštěvě místnosti, kam chodí již jen studenej doktor, se mi Míra Heřman s potutelným úsměvem svěřil, co mu před mnoha lety pošeptala do ucha úřednice z Národním výboru: „Pane Heřman, máte tady, že jste brzda společnosti. Musíme Vás uklidit někam, kde nebudete nikoho brzdit."

 

A tak jsme společně na posledním patře dále brzdili společnost, smrti navzdory, mezitím co si kamarád Ctirad odpykával druhý rok ve Vinařicíc.

Sdílet na Facebook Sdílet na Facebook

Diskuse

Přidat příspěvek

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Kdy smažeme Váš vklad? Bude-li odporovat pravidlům diskuse.

 

Formulář musíte vyplnit celý, ale v diskusním příspěvku se objeví pouze vaše přezdívka a text.
Jméno a příjmení:
Přezdívka:
E-mail:
Telefon:

Text zprávy:

Leopold Lojka

Leopold Lojka

Považuji se za společenského samotáře, melancholického cholerika, antikomunistu, potomka ze sedláckého a mlynářského rodu, nepochopeného provokatéra, odpůrce laických xenofobních názorů, obhájce přirozenosti a oponenta čecháčkovské stádnosti.


Reklama
Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018? Hledáš program na víkend 10.-12.8.2018?

Máme pro Tebe skvělou zprávu! Naše Parta YCDI.cz bude v sobotu 11.8. pořádat SKATEBOARDOVÉ a BMX závody v U-rampě na své kulaté 10. narozeniny.

Vysoký Chlumec na den obsadili vojáci Monínec patří psům již pošesté Program KDJS
Reklamní sdělení
http://fotoruze.cz/ http://fotoruze.cz/

Fotografie reportážní všeho druhu - svatební, dětský svět, partnerské foto, maturitní plesy i motorsport

Václav Peterka Václav Peterka

Pete-video – Amatérské video a fotografie z jakékoliv vaší akce

Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým Na burze v Sedlci můžete sehnat kromě oblečení třeba i karnevalový kostým

Sedlec – Je to přesně rok, co ženy z SDH Sedlec uspořádaly první prodejní burzu. Tentokrát, už po páté, se uskuteční od 22. do 24. listopadu.

Ekorada na tento měsíc: Účinná klimatizace zdarma Chemie a světlo na biochemickém kurzu Výtvarný kurz G a SOŠE v lomu Bořená Hora
Reklama
Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars Konec světa přichází, elita už odletěla na Mars

UPOZORNĚNÍ: Tento článek parodizuje konspirační teorie a není míněn nijak vážně. Berte jej tedy s humorem a nadsázkou. Vzhledem k mému zájmu o vědu bylo jasné, že se dříve nebo později dostanu k nějakým tajně střeženým informacím, které jsou normálním lidem celkem nedostupné. Že se ale dozvím něco tak příšerného o našem osudu mne nikdy nenapadlo!

Až naprší a uschne Ples ve Vídni Sobota - den poněkud všední